VS

Audi Q8 vs Land Rover Range Rover vertailu

Vertaa tehoa (640 hv vs 615 hv), tavaratilaa ja hintaa (94 000 € vs 149 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Audi Q8 vai Land Rover Range Rover?

Audi Q8 vs Land Rover Range Rover: tärkeimmät erot

Audi Q8

  • merkittävästi halvempi
  • melkein huomaamattomasti enemmän tehoa
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
  • vähän kevyempi
Tiedot

Land Rover Range Rover

3,3 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi taloudellisempi
  • ilmeisesti pidempi sähköinen toimintamatka
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Q8

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Audi Q8 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 94 000 € , kun taas Land Rover Range Rover maksaa 149 200 € . Ero on noin 55 227 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Land Rover Range Rover kuluttaa 2,7 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Audi Q8, jonka kulutus on 3,9 L/100km. Ero on noin 1,2 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Land Rover Range Rover suoriutuu ilmeisesti paremmin: se yltää jopa 117 km:een, noin 37 km enemmän kuin Audi Q8.

Range Rover

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Audi Q8 tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa640 hv verrattuna 615 hv:een. Ero on noin 25 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Audi Q8 on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,6 s, kun taas Land Rover Range Rover tarvitsee 4,5 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Audi Q8 vetää minimaalisesti voimakkaammin, 850 Nm verrattuna 800 Nm:een. Eroa on noin 50 Nm.

Q8

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Land Rover Range Rover tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa Audi Q8 on vähän kevyempi – 2 175 kg verrattuna 2 504 kg:een. Painoero on noin 329 kg.

Tavaratilan koossa Land Rover Range Rover tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 818 L verrattuna 605 L:een. Ero on noin 213 L.

Kantavuudessa Land Rover Range Rover tarjoaa ilmeisesti enemmän – 846 kg verrattuna 665 kg:een. Ero on noin 181 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Land Rover Range Rover antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 149 200 €
Range Rover

Land Rover Range Rover

  • Moottorityyppi : Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel MHEV
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 300 - 615 hv
  • Kulutus L/100km : 2,7 - 11,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 116 - 117 km
Audi Q8
Land Rover Range Rover

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Audi Q8

Audi Q8 on coupémaiseen muotoiluun sonnustautunut katumaasturi, jonka arvokas ulkonäkö ja viimeistelty sisustus eivät peittele tavoitetta tehdä vaikutus. Se sopii ostajalle, joka haluaa näyttävyyttä ja käytännöllisyyttä samassa paketissa — eli huomio pysäköintiruudussa on taattu, mutta arki toimii silti mutkattomasti.

Tiedot

Land Rover Range Rover

Range Rover on brittiläinen luksusmaasturi, joka yhdistää vaivattoman maastokelpoisuuden ja hillityn mutta vaikutusvaltaisen muotoilun. Sisällä se hemmottelee viimeistelyllä ja mukavuudella, ja ajokokemus sopii yhtä hyvin kaupungin kirkkaisiin katuihin kuin metsäpoluille — tosin lompakon asenne kannattaa ottaa huomioon.

Tiedot
Audi Q8
Land Rover Range Rover

Kustannukset ja kulutus

Hinta
94 000 - 166 700 €
Hinta
149 200 - 297 500 €
Kulutus L/100km
3,9 - 13,1 L/100km
Kulutus L/100km
2,7 - 11,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
80 km
Sähköinen toimintasäde
116 - 117 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
88 - 297 g/km
CO2
62 - 265 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Maastoauto
Istuimet
5
Istuimet
5 - 7
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 175 - 2 490 kg
Omamassa
2 504 - 2 810 kg
Tavaratila
439 - 605 L
Tavaratila
212 - 818 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 995 - 2 007 mm
Leveys
2 047 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
620 - 665 kg
Kantavuus
589 - 846 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Bensiini, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel MHEV
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
231 - 640 hv
Teho hv
300 - 615 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,6 - 7,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 6,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
500 - 850 Nm
Vääntömomentti
650 - 800 Nm
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Teho kW
170 - 471 kW
Teho kW
221 - 452 kW
Iskutilavuus
2 967 - 3 996 cm3
Iskutilavuus
2 997 - 4 395 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
G, B
CO2-tehokkuusluokka
B, G
Merkki
Audi
Merkki
Land Rover
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.