Vertaa tehoa (367 hv vs 136 hv), tavaratilaa ja hintaa (56 400 € vs 42 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Audi Q5 vai Subaru Forester?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Subaru Forester on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 42 200 € , kun taas Audi Q5 maksaa 56 400 € . Ero on noin 14 182 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Audi Q5 kuluttaa 2,5 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Subaru Forester, jonka kulutus on 8,1 L/100km. Ero on noin 5,6 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Audi Q5 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 367 hv verrattuna 136 hv:een. Ero on noin 231 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Audi Q5 on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas Subaru Forester tarvitsee 12,2 s. Ero on noin 7,7 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Audi Q5 vetää merkittävästi voimakkaammin, 580 Nm verrattuna 182 Nm:een. Eroa on noin 398 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Subaru Forester on hieman kevyempi – 1 693 kg verrattuna 1 910 kg:een. Painoero on noin 217 kg.
Tavaratilan koossa Audi Q5 tarjoaa hieman enemmän tilaa – 520 L verrattuna 508 L:een. Ero on noin 12 L.
Kantavuudessa Audi Q5 tarjoaa lievästi enemmän – 565 kg verrattuna 492 kg:een. Ero on noin 73 kg.
Audi Q5 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Audi Q5 on hillityn tyylikäs katumaasturi, joka yhdistää arjen toimivuuden ja vaivattoman ajamisen. Sisällä tuntuu laadukas viimeistely ja rauhallinen luksus, joten se sopii ostajalle, joka haluaa varman ja viileän kumppanin kotikaupungin kaduilla ja mökkiteillä.
TiedotSubaru Forester on hillitty mutta luotettava katumaasturi, joka tuntuu kotonaan niin asvaltilla kuin metsäpoluilla — istuma-asento on hyvä ja näkyvyys aidosti erinomainen. Se tarjoaa käytännöllisyyttä ja turvallisuutta ilman turhaa prameilua, ja ostajalle, joka haluaa pelivarman kumppanin arkeen ja vapaa-aikaan, Forester on vaikea ohittaa.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
56 400 - 96 800 €
|
Hinta
42 200 - 51 300 €
|
|
Kulutus L/100km
2,5 - 8,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
8,1 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
92 - 100 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
56 - 189 g/km
|
CO2
183 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 910 - 2 245 kg
|
Omamassa
1 693 - 1 739 kg
|
|
Tavaratila
433 - 520 L
|
Tavaratila
508 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 900 mm
|
Leveys
1 830 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
490 - 565 kg
|
Kantavuus
446 - 492 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel MHEV
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
204 - 367 hv
|
Teho hv
136 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 8,6 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
340 - 580 Nm
|
Vääntömomentti
182 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
150 - 270 kW
|
Teho kW
100 kW
|
|
Iskutilavuus
1 968 - 2 995 cm3
|
Iskutilavuus
1 995 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
B, E, F, G
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Audi
|
Merkki
Subaru
|