VS

Audi Q5 vs Hongqi E-HS9 vertailu

Vertaa tehoa (367 hv vs 551 hv), tavaratilaa ja hintaa (56 400 € vs 83 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Audi Q5 vai Hongqi E-HS9?

Audi Q5 vs Hongqi E-HS9: tärkeimmät erot

Audi Q5

4,4 (6 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • hieman nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi kevyempi
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Hongqi E-HS9

  • huomattavasti enemmän tehoa
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Q5

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Audi Q5 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 56 400 € , kun taas Hongqi E-HS9 maksaa 83 400 € . Ero on noin 26 983 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Hongqi E-HS9 suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 515 km:een, noin 415 km enemmän kuin Audi Q5.

E-HS9

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Hongqi E-HS9 tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa551 hv verrattuna 367 hv:een. Ero on noin 184 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Audi Q5 on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas Hongqi E-HS9 tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 0,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Hongqi E-HS9 vetää jonkin verran voimakkaammin, 670 Nm verrattuna 580 Nm:een. Eroa on noin 90 Nm.

Q5

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Hongqi E-HS9 tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa Audi Q5 on selvästi kevyempi – 1 910 kg verrattuna 2 705 kg:een. Painoero on noin 795 kg.

Tavaratilan koossa Audi Q5 tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 520 L verrattuna 0 L:een. Ero on noin 520 L.

Kantavuudessa Audi Q5 tarjoaa lievästi enemmän – 565 kg verrattuna 475 kg:een. Ero on noin 90 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Hongqi E-HS9 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 83 400 €
E-HS9

Hongqi E-HS9

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 551 hv
  • Kulutus kWh/100km : 19,4 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 465 - 515 km
Audi Q5
Hongqi E-HS9

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Audi Q5

Audi Q5 on hillityn tyylikäs katumaasturi, joka yhdistää arjen toimivuuden ja vaivattoman ajamisen. Sisällä tuntuu laadukas viimeistely ja rauhallinen luksus, joten se sopii ostajalle, joka haluaa varman ja viileän kumppanin kotikaupungin kaduilla ja mökkiteillä.

Tiedot

Hongqi E-HS9

Hongqi E-HS9 on kuin liikkuva palatsi — näyttävä, viimeistelty ja suunniteltu ottamaan huomio vastaan. Se kiehtoo ostajaa, joka haluaa tilaa, hiljaisuutta ja vaivatonta ylellisyyttä ilman turhaa näyttämisenhalua.

Tiedot
Audi Q5
Hongqi E-HS9

Kustannukset ja kulutus

Hinta
56 400 - 96 800 €
Hinta
83 400 - 107 300 €
Kulutus L/100km
2,5 - 8,3 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
19,4 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
92 - 100 km
Sähköinen toimintasäde
465 - 515 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
56 - 189 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
6 - 7
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 910 - 2 245 kg
Omamassa
2 705 - 2 777 kg
Tavaratila
433 - 520 L
Tavaratila
0 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 900 mm
Leveys
2 010 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
490 - 565 kg
Kantavuus
455 - 475 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel MHEV
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
204 - 367 hv
Teho hv
551 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 8,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
340 - 580 Nm
Vääntömomentti
670 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
150 - 270 kW
Teho kW
405 kW
Iskutilavuus
1 968 - 2 995 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
B, E, F, G
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Audi
Merkki
Hongqi
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.