VS

Alpine A110 vs XPeng P7+ vertailu

Vertaa tehoa (345 hv vs 503 hv), tavaratilaa ja hintaa (67 200 € vs 48 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Alpine A110 vai XPeng P7+?

Alpine A110 vs XPeng P7+: tärkeimmät erot

Alpine A110

  • lievästi nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi kevyempi
Tiedot

XPeng P7+

4,9 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • ilmeisesti enemmän tehoa
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

A110

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

XPeng P7+ on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 48 600 € , kun taas Alpine A110 maksaa 67 200 € . Ero on noin 18 600 €.

P7+

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa XPeng P7+ tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa503 hv verrattuna 345 hv:een. Ero on noin 158 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Alpine A110 on lievästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas XPeng P7+ tarvitsee 4,3 s. Ero on noin 0,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: XPeng P7+ vetää erottuvasti voimakkaammin, 670 Nm verrattuna 420 Nm:een. Eroa on noin 250 Nm.

A110

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: XPeng P7+ tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Alpine A110 on selvästi kevyempi – 1 150 kg verrattuna 1 999 kg:een. Painoero on noin 849 kg.

Tavaratilan koossa XPeng P7+ tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 573 L verrattuna 96 L:een. Ero on noin 477 L.

Kuka voittaa datavertailun?

XPeng P7+ hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 48 600 €
P7+

XPeng P7+

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 245 - 503 hv
  • Kulutus kWh/100km : 15,2 - 17,4 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 455 - 530 km
Alpine A110
XPeng P7+

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Alpine A110

Alpine A110 on ranskalainen sporttinen ihastuttaja, joka tuntuu heittämällä sopivan kapeisiin vuoristotieihin ja tarjoilee ajamisen riemun aidossa, kevyessä paketissa. Sisältä tyylikäs mutta tarkoituksenmukainen, se hymyilyttää jokaista kuskia joka arvostaa tarkkaa ohjausta ja tahdikasta ulkonäköä — vähän kuin ranskalaista leivosta, joka on pakattu kilpa-auton istuimeen.

Tiedot

XPeng P7+

XPeng P7+ tuntuu siltä kuin futuristinen coupé olisi muuttanut kotiinsa arkeen — sulavat linjat ja hiljainen meno tekevät pitkistä matkoista nautinnon. Se tarjoaa tietä näyttävää teknologiaa ja ajomukavuutta, jotka saavat kilpailijat katsomaan taakseen, ja sopii ostajalle, joka haluaa sähköautoilulta sekä tyyliä että järkeä.

Tiedot
Alpine A110
XPeng P7+

Kustannukset ja kulutus

Hinta
67 200 - 343 900 €
Hinta
48 600 - 55 900 €
Kulutus L/100km
6,7 - 6,9 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
15,2 - 17,4 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
455 - 530 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
152 - 157 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Coupé
Kori
Viistoperä
Istuimet
2
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 150 - 1 194 kg
Omamassa
1 999 - 2 200 kg
Tavaratila
96 L
Tavaratila
573 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 798 mm
Leveys
1 937 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
166 - 210 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
252 - 345 hv
Teho hv
245 - 503 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 4,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,3 - 6,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
320 - 420 Nm
Vääntömomentti
450 - 670 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
185 - 254 kW
Teho kW
180 - 370 kW
Iskutilavuus
1 798 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
F, E
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Alpine
Merkki
XPeng
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.