Vertaa tehoa (345 hv vs 320 hv), tavaratilaa ja hintaa (67 200 € vs 52 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Alpine A110 vai VW Arteon?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
VW Arteon on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 52 600 € , kun taas Alpine A110 maksaa 67 200 € . Ero on noin 14 541 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Arteon kuluttaa 5,1 L/100km ja on siten ilmeisesti taloudellisempi kuin Alpine A110, jonka kulutus on 6,7 L/100km. Ero on noin 1,6 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Alpine A110 tarjoaa minimaalisesti enemmän tehoa – 345 hv verrattuna 320 hv:een. Ero on noin 25 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Alpine A110 on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas VW Arteon tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 1,1 s sekuntia.
Vääntömomentti on sama molemmissa – 420 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: VW Arteon tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Alpine A110 on selvästi kevyempi – 1 150 kg verrattuna 1 607 kg:een. Painoero on noin 457 kg.
Tavaratilan koossa VW Arteon tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 590 L verrattuna 96 L:een. Ero on noin 494 L.
Kantavuudessa VW Arteon tarjoaa merkittävästi enemmän – 569 kg verrattuna 210 kg:een. Ero on noin 359 kg.
VW Arteon voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Alpine A110 on ranskalainen sporttinen ihastuttaja, joka tuntuu heittämällä sopivan kapeisiin vuoristotieihin ja tarjoilee ajamisen riemun aidossa, kevyessä paketissa. Sisältä tyylikäs mutta tarkoituksenmukainen, se hymyilyttää jokaista kuskia joka arvostaa tarkkaa ohjausta ja tahdikasta ulkonäköä — vähän kuin ranskalaista leivosta, joka on pakattu kilpa-auton istuimeen.
TiedotArteon on kuin huoliteltu suoraan muotinäytökseltä tullut ajettava – pitkälinjainen siluetti ja viimeistelty sisustus erottuvat katukuvasta hillityn itsevarmasti. Se tarjoaa ostajalle tilaa, ajomukavuutta ja pienen luksusvivahteen, täydellinen valinta niille jotka haluavat erottua fiksusti ja nauttia matkasta samalla kun naapurit vilkaisevat perään.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
67 200 - 343 900 €
|
Hinta
52 600 - 73 900 €
|
|
Kulutus L/100km
6,7 - 6,9 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,1 - 8,6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
152 - 157 g/km
|
CO2
133 - 195 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
66 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Coupé
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
2
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
1 150 - 1 194 kg
|
Omamassa
1 607 - 1 773 kg
|
|
Tavaratila
96 L
|
Tavaratila
590 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 866 mm
|
|
Leveys
1 798 mm
|
Leveys
1 871 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 434 - 1 451 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 632 L
|
|
Kantavuus
166 - 210 kg
|
Kantavuus
467 - 569 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
252 - 345 hv
|
Teho hv
150 - 320 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 4,5 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 9,4 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
216 - 250 km/h
|
|
Vääntömomentti
320 - 420 Nm
|
Vääntömomentti
320 - 420 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
185 - 254 kW
|
Teho kW
110 - 235 kW
|
|
Iskutilavuus
1 798 cm3
|
Iskutilavuus
1 968 - 1 984 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
F, E
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G
|
|
Merkki
Alpine
|
Merkki
VW
|