VS

VW Golf Variant vs Ineos Grenadier Pick-Up vertailu

Vertaa tehoa (204 hv vs 249 hv), tavaratilaa ja hintaa (35 100 € vs 75 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, VW Golf Variant vai Ineos Grenadier Pick-Up?

VW Golf Variant vs Ineos Grenadier Pick-Up: tärkeimmät erot

VW Golf Variant

  • vakuuttavasti halvempi
  • merkittävästi taloudellisempi
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • vakuuttavasti kevyempi
Tiedot

Ineos Grenadier Pick-Up

  • vähän enemmän tehoa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Golf Variant

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

VW Golf Variant on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 35 100 € , kun taas Ineos Grenadier Pick-Up maksaa 75 700 € . Ero on noin 40 623 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Golf Variant kuluttaa 4,3 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Ineos Grenadier Pick-Up, jonka kulutus on 10,9 L/100km. Ero on noin 6,6 L/100km.

Grenadier Pick-Up

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Ineos Grenadier Pick-Up tarjoaa vähän enemmän tehoa249 hv verrattuna 204 hv:een. Ero on noin 45 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Golf Variant on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,5 s, kun taas Ineos Grenadier Pick-Up tarvitsee 9,8 s. Ero on noin 3,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ineos Grenadier Pick-Up vetää huomattavasti voimakkaammin, 550 Nm verrattuna 360 Nm:een. Eroa on noin 190 Nm.

Golf Variant

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW Golf Variant on vakuuttavasti kevyempi – 1 366 kg verrattuna 2 740 kg:een. Painoero on noin 1 374 kg.

Kantavuudessa Ineos Grenadier Pick-Up tarjoaa selvästi enemmän – 760 kg verrattuna 547 kg:een. Ero on noin 213 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Golf Variant antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 35 100 €
Golf Variant

VW Golf Variant

  • Moottorityyppi : Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 116 - 204 hv
  • Kulutus L/100km : 4,3 - 7 L/100km
VW Golf Variant
Ineos Grenadier Pick-Up

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

VW Golf Variant

Golf Variant on käytännöllinen ja tyylikkään hillitty farmari, joka yhdistää arjen toimivuuden ja saksalaista laatua hakevalle kuljettajalle sopivan olemuksen. Se ei huuda, mutta hoitaa homman luotettavasti ja tarjoaa fiksuja ratkaisuja tavaran kuljetukseen sekä mukavan ajokokemuksen ilman turhaa kikkailua.

Tiedot

Ineos Grenadier Pick-Up

Ineos Grenadier Pick-Up on kuin vanhan liiton työjuhta: kulmikas, hurjaan käyttöön tarkoitettu ja valmis kantamaan kaiken, mitä arki tai seikkailu vaatii. Se ei koreile designilla vaan kertoo rehellisesti osaamisensa maastossa ja työmaalla — jos etsit fiilistelyautoa, jatka matkaa, mutta jos haluat kestävän kumppanin, tämä on harkinnan arvoinen vaihtoehto.

Tiedot
VW Golf Variant
Ineos Grenadier Pick-Up

Kustannukset ja kulutus

Hinta
35 100 - 47 200 €
Hinta
75 700 €
Kulutus L/100km
4,3 - 7 L/100km
Kulutus L/100km
10,9 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
114 - 159 g/km
CO2
286 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
Pickup
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 366 - 1 551 kg
Omamassa
2 740 kg
Tavaratila
611 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 789 mm
Leveys
1 943 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
509 - 547 kg
Kantavuus
760 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel
Moottorityyppi
Diesel
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
116 - 204 hv
Teho hv
249 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,5 - 10,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
220 - 360 Nm
Vääntömomentti
550 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
85 - 150 kW
Teho kW
183 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
Iskutilavuus
2 993 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
D, F, C
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
VW
Merkki
Ineos
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.