Vertaa tehoa (320 hv vs 952 hv), tavaratilaa ja hintaa (52 600 € vs 107 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, VW Arteon vai Porsche Taycan Wagon?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
VW Arteon on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 52 600 € , kun taas Porsche Taycan Wagon maksaa 107 800 € . Ero on noin 55 232 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Porsche Taycan Wagon tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 952 hv verrattuna 320 hv:een. Ero on noin 632 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Porsche Taycan Wagon on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,4 s, kun taas VW Arteon tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 2,5 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Porsche Taycan Wagon vetää selvästi voimakkaammin, 1 110 Nm verrattuna 420 Nm:een. Eroa on noin 690 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: VW Arteon tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.
Omapainossa VW Arteon on selvästi kevyempi – 1 607 kg verrattuna 2 190 kg:een. Painoero on noin 583 kg.
Tavaratilan koossa VW Arteon tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 590 L verrattuna 446 L:een. Ero on noin 144 L.
Kantavuudessa Porsche Taycan Wagon tarjoaa tuskin enemmän – 605 kg verrattuna 569 kg:een. Ero on noin 36 kg.
Porsche Taycan Wagon ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Arteon on kuin huoliteltu suoraan muotinäytökseltä tullut ajettava – pitkälinjainen siluetti ja viimeistelty sisustus erottuvat katukuvasta hillityn itsevarmasti. Se tarjoaa ostajalle tilaa, ajomukavuutta ja pienen luksusvivahteen, täydellinen valinta niille jotka haluavat erottua fiksusti ja nauttia matkasta samalla kun naapurit vilkaisevat perään.
TiedotJos haluat sähköauton, joka on yhtä kotonaan sekä moottoritiellä että marketin parkkipaikalla, Porsche Taycan farmari yhdistää urheilullisen luonteen ja arjen käytännöllisyyden sulavasti. Se tarjoaa Porsche-ajoelämyksen ilman kompromisseja tavaratilan ja perhekäytön suhteen — sopii ostajalle, joka vaatii tunteita ja järkeä samassa paketissa.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
52 600 - 73 900 €
|
Hinta
107 800 - 221 300 €
|
|
Kulutus L/100km
5,1 - 8,6 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
17,5 - 19 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
537 - 652 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
133 - 195 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
66 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Farmari
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 607 - 1 773 kg
|
Omamassa
2 190 - 2 400 kg
|
|
Tavaratila
590 L
|
Tavaratila
405 - 446 L
|
|
Pituus
4 866 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 871 mm
|
Leveys
1 966 - 1 967 mm
|
|
Korkeus
1 434 - 1 451 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 632 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
467 - 569 kg
|
Kantavuus
475 - 605 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
|
Teho hv
150 - 320 hv
|
Teho hv
408 - 952 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 9,4 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,4 - 4,8 s
|
|
Huippunopeus
216 - 250 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
320 - 420 Nm
|
Vääntömomentti
410 - 1 110 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
110 - 235 kW
|
Teho kW
300 - 700 kW
|
|
Iskutilavuus
1 968 - 1 984 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
VW
|
Merkki
Porsche
|