Vertaa tehoa (455 hv vs 653 hv), tavaratilaa ja hintaa (75 700 € vs 72 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Volvo V90 vai NIO ET7?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
NIO ET7 on tuskin edullisempi – sen lähtöhinta on 72 800 € , kun taas Volvo V90 maksaa 75 700 € . Ero on noin 2 908 €.
Sähköisessä toimintamatkassa NIO ET7 suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 584 km:een, noin 496 km enemmän kuin Volvo V90.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa NIO ET7 tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 653 hv verrattuna 455 hv:een. Ero on noin 198 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h NIO ET7 on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas Volvo V90 tarvitsee 4,8 s. Ero on noin 1 s sekuntia.
Huippunopeudessa NIO ET7 on hieman nopeampi – se yltää 200 km/h:een, kun taas Volvo V90 saavuttaa 180 km/h. Ero on noin 20 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: NIO ET7 vetää lievästi voimakkaammin, 850 Nm verrattuna 709 Nm:een. Eroa on noin 141 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Volvo V90 on vähän kevyempi – 2 075 kg verrattuna 2 434 kg:een. Painoero on noin 359 kg.
Tavaratilan koossa Volvo V90 tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 488 L verrattuna 363 L:een. Ero on noin 125 L.
Kantavuudessa Volvo V90 tarjoaa minimaalisesti enemmän – 515 kg verrattuna 466 kg:een. Ero on noin 49 kg.
NIO ET7 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Volvo V90 on hillityn tyylikäs farmari, joka yhdistää skandinaavisen eleganssin ja arjen käytännöllisyyden vaivattomasti. Sisällä tunnelma on rauhallinen ja turvallinen, ja takaluukun tilat sujahtavat helposti viikonloppureissuille tai isommille ostoksille — täydellinen valinta niille, jotka arvostavat mukavuutta ja järkeä mutta eivät halua tinkiä tyylistä.
TiedotNIO ET7 on rohkea tulkinta modernista luksussedanista, joka yhdistää rauhallisen ajokokemuksen ja arjen käytännöllisyyden. Sisällä tunnelma on ylellinen mutta inhimillinen, ja se tarjoaa ripauksen high-tech-viihdettä — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa erottua tiellä ilman turhaa prameilua.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
75 700 - 87 200 €
|
Hinta
72 800 - 83 800 €
|
|
Kulutus L/100km
0,8 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
19 - 19,3 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
88 km
|
Sähköinen toimintasäde
451 - 584 km
|
|
Akun kapasiteetti
14,7 kWh
|
Akun kapasiteetti
73,5 - 90 kWh
|
|
CO2
18 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
60 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Farmari
|
Kori
Sedan
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
5
|
Ovet
4
|
|
Omamassa
2 075 kg
|
Omamassa
2 434 - 2 454 kg
|
|
Tavaratila
488 L
|
Tavaratila
363 L
|
|
Pituus
4 945 mm
|
Pituus
5 101 mm
|
|
Leveys
1 879 mm
|
Leveys
1 987 mm
|
|
Korkeus
1 472 mm
|
Korkeus
1 509 mm
|
|
Maksimi tavaratila
1 454 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
515 kg
|
Kantavuus
446 - 466 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
398 - 455 hv
|
Teho hv
653 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,8 - 5,5 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 s
|
|
Huippunopeus
180 km/h
|
Huippunopeus
200 km/h
|
|
Vääntömomentti
659 - 709 Nm
|
Vääntömomentti
850 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
293 - 335 kW
|
Teho kW
480 kW
|
|
Iskutilavuus
1 969 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2022
|
|
CO2-tehokkuusluokka
B
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Volvo
|
Merkki
NIO
|