VS

Volvo V60 vs Bentley Continental Coupe vertailu

Vertaa tehoa (350 hv vs 549 hv), tavaratilaa ja hintaa (62 500 € vs 234 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Volvo V60 vai Bentley Continental Coupe?

Volvo V60 vs Bentley Continental Coupe: tärkeimmät erot

Volvo V60

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • selvästi taloudellisempi
  • huomattavasti kevyempi
  • erottuvasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Bentley Continental Coupe

3,9 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ilmeisesti enemmän tehoa
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

V60

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Volvo V60 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 62 500 € , kun taas Bentley Continental Coupe maksaa 234 600 € . Ero on noin 172 047 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Volvo V60 kuluttaa 2 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Bentley Continental Coupe, jonka kulutus on 11,8 L/100km. Ero on noin 9,8 L/100km.

Continental Coupe

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Bentley Continental Coupe tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa549 hv verrattuna 350 hv:een. Ero on noin 199 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Bentley Continental Coupe on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4 s, kun taas Volvo V60 tarvitsee 5,4 s. Ero on noin 1,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Bentley Continental Coupe vetää selvästi voimakkaammin, 770 Nm verrattuna 589 Nm:een. Eroa on noin 181 Nm.

V60

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Volvo V60 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Volvo V60 on huomattavasti kevyempi – 1 734 kg verrattuna 2 165 kg:een. Painoero on noin 431 kg.

Tavaratilan koossa Volvo V60 tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 519 L verrattuna 358 L:een. Ero on noin 161 L.

Kantavuudessa Volvo V60 tarjoaa hieman enemmän – 506 kg verrattuna 475 kg:een. Ero on noin 31 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Volvo V60 on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 62 500 €
V60

Volvo V60

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 197 - 350 hv
  • Kulutus L/100km 2 - 6,2 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 99 km
Volvo V60
Bentley Continental Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Volvo V60

Volvo V60 on arkitodellisuuden hienostunut työjuhta, joka yhdistää käytännöllisyyden ja skandinaavisen tyylin vaivattomasti. Se tarjoaa mukavan ajokokemuksen ja turvallisuutta, joten se on järkevä valinta perheelle – ja sopivan hillitty piristys niille, jotka haluavat ripauksen luksusta ilman turhaa blingblingiä.

Tiedot

Bentley Continental Coupe

Bentley Continental Coupé on kuin arvokkaasti pukeutunut lontoolainen herrasmies, joka kaartaa katukuvaan hillityllä tyylillä ja kääntää katseet vaivattomalla läsnäolollaan. Ajettavuus yhdistyy äärimmäiseen ylellisyyteen niin sulavasti, että ajokokemus tuntuu yhtä lailla juhlahetkeltä kuin arjen nautinnolta — ja hymy ratin takana on helposti tarttuva.

Tiedot
Volvo V60
Bentley Continental Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
62 500 - 76 000 €
Hinta
234 600 €
Kulutus L/100km
2 - 6,2 L/100km
Kulutus L/100km
11,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
99 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
45 - 141 g/km
CO2
268 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
90 L

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
2
Omamassa
1 734 - 2 070 kg
Omamassa
2 165 kg
Tavaratila
519 L
Tavaratila
358 L
Pituus
-
Pituus
4 850 mm
Leveys
1 850 mm
Leveys
1 966 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 405 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
460 - 506 kg
Kantavuus
475 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
197 - 350 hv
Teho hv
549 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 7,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
318 km/h
Vääntömomentti
300 - 589 Nm
Vääntömomentti
770 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
145 - 247 kW
Teho kW
404 kW
Iskutilavuus
1 969 cm3
Iskutilavuus
3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2019
CO2-tehokkuusluokka
E, B
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Volvo
Merkki
Bentley
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.