VS

Toyota Supra vs Rolls-Royce Phantom vertailu

Vertaa tehoa (340 hv vs 571 hv), tavaratilaa ja hintaa (76 300 € vs 541 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Toyota Supra vai Rolls-Royce Phantom?

Toyota Supra vs Rolls-Royce Phantom: tärkeimmät erot

Toyota Supra

4,1 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
  • ratkaisevasti kevyempi
Tiedot

Rolls-Royce Phantom

1 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Supra

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Toyota Supra on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 76 300 € , kun taas Rolls-Royce Phantom maksaa 541 800 € . Ero on noin 465 521 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota Supra kuluttaa 8,1 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Rolls-Royce Phantom, jonka kulutus on 15,5 L/100km. Ero on noin 7,4 L/100km.

Phantom

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Rolls-Royce Phantom tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa571 hv verrattuna 340 hv:een. Ero on noin 231 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota Supra on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,3 s, kun taas Rolls-Royce Phantom tarvitsee 5,3 s. Ero on noin 1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Rolls-Royce Phantom vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 900 Nm verrattuna 500 Nm:een. Eroa on noin 400 Nm.

Supra

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Rolls-Royce Phantom tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Toyota Supra on ratkaisevasti kevyempi – 1 570 kg verrattuna 2 560 kg:een. Painoero on noin 990 kg.

Tavaratilan koossa Rolls-Royce Phantom tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 548 L verrattuna 290 L:een. Ero on noin 258 L.

Kantavuudessa Rolls-Royce Phantom tarjoaa merkittävästi enemmän – 440 kg verrattuna 245 kg:een. Ero on noin 195 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Toyota Supra on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

76 327 €
Supra

Toyota Supra

  • Moottorityyppi : Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto
  • Teho hv : 340 hv
  • Kulutus L/100km : 8,1 L/100km
Toyota Supra
Rolls-Royce Phantom

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Toyota Supra

Toyota Supra on räväkkä urheiluauto, joka kerää katseita ja tarjoaa puhdasta ajamisen iloa ilman turhaa kikkailua. Se sopii ostajalle, joka haluaa persoonallisuutta ja terävän ajokokemuksen — arkikäytön kompromissit ovat pieni hinta kuskille, joka haluaa hymyillä risteysvaloissa.

Tiedot

Rolls-Royce Phantom

Rolls‑Royce Phantom on ylellisyyden huipentuma, jossa hiljaisuus, käsityö ja näyttävä läsnäolo yhdistyvät kuin liikkuva yksityissviitti. Se on valinta niille, jotka haluavat autoltaan enemmän kuin kulkuvälineen — statusta, suorastaan hemmottelevan mukavuuden ja pienen ripauksen teatteria, joka kääntää katseet.

Tiedot
Toyota Supra
Rolls-Royce Phantom

Kustannukset ja kulutus

Hinta
76 300 €
Hinta
541 800 - 625 200 €
Kulutus L/100km
8,1 L/100km
Kulutus L/100km
15,5 - 15,9 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
183 g/km
CO2
351 - 361 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Coupé
Kori
Sedan
Istuimet
2
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 570 kg
Omamassa
2 560 - 2 610 kg
Tavaratila
290 L
Tavaratila
0 - 548 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 854 mm
Leveys
2 018 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
245 kg
Kantavuus
390 - 440 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
340 hv
Teho hv
571 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,3 - 5,4 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
500 Nm
Vääntömomentti
900 Nm
Sylinterien lukumäärä
6
Sylinterien lukumäärä
12
Teho kW
250 kW
Teho kW
420 kW
Iskutilavuus
2 998 cm3
Iskutilavuus
6 749 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2022
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Toyota
Merkki
Rolls-Royce
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.