Vertaa tehoa (182 hv vs 177 hv), tavaratilaa ja hintaa (71 400 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Toyota Mirai vai GWM HAVAL Jolion Pro?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
GWM HAVAL Jolion Pro on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas Toyota Mirai maksaa 71 400 € . Ero on noin 45 327 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Toyota Mirai tarjoaa minimaalisesti enemmän tehoa – 182 hv verrattuna 177 hv:een. Ero on noin 5 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h GWM HAVAL Jolion Pro on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,9 s, kun taas Toyota Mirai tarvitsee 9,2 s. Ero on noin 1,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Mirai vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 300 Nm verrattuna 270 Nm:een. Eroa on noin 30 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa GWM HAVAL Jolion Pro on jonkin verran kevyempi – 1 595 kg verrattuna 1 900 kg:een. Painoero on noin 305 kg.
Kantavuudessa Toyota Mirai tarjoaa ilmeisesti enemmän – 515 kg verrattuna 330 kg:een. Ero on noin 185 kg.
GWM HAVAL Jolion Pro voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Toyota Mirai näyttää kuin tulevaisuudesta laskeutunut sedan, ja sen sileä muotoilu kääntää katseet kaupungin kaduilla. Jos haluat erottua massasta ja tehdä ympäristöteon ilman sähköjohtojen sotkua, Mirai tarjoaa uudenlaista arkiajomukavuutta joka jättää hymyilevän kuskin istuimeen.
TiedotHaval Jolion Pro on yllättävän kypsä paketti katumaasturin ostajalle, joka haluaa paljon varusteita ilman että lompakko alkaa itkeä. Hillitty ulkonäkö, käytännölliset sisätilat ja miellyttävä ajotuntuma tekevät siitä houkuttelevan vaihtoehdon — koeajo saattaa hyvinkin muuttaa ennakkokäsityksesi.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
71 400 - 81 100 €
|
Hinta
26 000 - 28 900 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
7,4 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
650 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
-
|
CO2
167 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Sedan
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 900 - 1 930 kg
|
Omamassa
1 595 kg
|
|
Tavaratila
300 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 885 mm
|
Leveys
1 898 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
485 - 515 kg
|
Kantavuus
330 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Vety
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
182 hv
|
Teho hv
177 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,2 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
300 Nm
|
Vääntömomentti
270 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
134 kW
|
Teho kW
130 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
1 499 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 021 - 2 022
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
-
|
CO2-tehokkuusluokka
F
|
|
Merkki
Toyota
|
Merkki
GWM
|