Vertaa tehoa (205 hv vs 177 hv), tavaratilaa ja hintaa (87 500 € vs 68 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Toyota Land Cruiser vai Maxus T90 EV?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Maxus T90 EV on huomattavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 68 200 € , kun taas Toyota Land Cruiser maksaa 87 500 € . Ero on noin 19 331 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Toyota Land Cruiser tarjoaa lievästi enemmän tehoa – 205 hv verrattuna 177 hv:een. Ero on noin 28 hv.
Molemmat kiihtyvät lähes yhtä nopeasti – 12,3 s 0–100 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Land Cruiser vetää selvästi voimakkaammin, 500 Nm verrattuna 310 Nm:een. Eroa on noin 190 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Toyota Land Cruiser tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.
Omapainossa Maxus T90 EV on melkein huomaamattomasti kevyempi – 2 375 kg verrattuna 2 415 kg:een. Painoero on noin 40 kg.
Kantavuudessa Maxus T90 EV tarjoaa lievästi enemmän – 925 kg verrattuna 750 kg:een. Ero on noin 175 kg.
Maxus T90 EV suoriutuu paremmin tärkeissä osa-alueissa objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Land Cruiser on legenda, joka yhdistää jämerän maastoosaamisen ja arkisen luotettavuuden tavalla, joka saa muut autot näyttämään epävarmoilta. Jos haet kulkuneuvoa, joka sukeltaa mutaan, kestää pitkät matkat ja ottaa perheen tavarakuormat vastaan ilman valittamista, Land Cruiser on uskollinen kumppani – ja osaa hymyillä myös pikku kolhuille.
TiedotMaxus T90 EV on rehellinen sähköinen lava-auto, joka yhdistää työkalun luotettavuuden ja nykyaikaisen mukavuuden ilman turhaa kikkailua. Se liikuskelee ääneti ja tarjoaa tilaa sekä kantavuutta arkiseen työhön ja vapaa-ajan seikkailuihin, joten se sopii tekijälle joka haluaa hoitaa hommat kätevästi ja ilman bensakäryä.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
87 500 - 96 900 €
|
Hinta
68 200 €
|
|
Kulutus L/100km
10,6 - 10,7 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
26,8 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
330 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
278 - 282 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Maastoauto
|
Kori
Pickup
|
|
Istuimet
5 - 7
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 415 - 2 450 kg
|
Omamassa
2 375 kg
|
|
Tavaratila
143 - 742 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 980 mm
|
Leveys
1 900 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
685 - 750 kg
|
Kantavuus
925 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
205 hv
|
Teho hv
177 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
500 Nm
|
Vääntömomentti
310 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
151 kW
|
Teho kW
130 kW
|
|
Iskutilavuus
2 755 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Toyota
|
Merkki
Maxus
|