Vertaa tehoa (83 hv vs 276 hv), tavaratilaa ja hintaa (19 000 € vs 82 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Suzuki Ignis vai Mercedes VLE?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Suzuki Ignis on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 19 000 € , kun taas Mercedes VLE maksaa 82 300 € . Ero on noin 63 344 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Mercedes VLE tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa – 276 hv verrattuna 83 hv:een. Ero on noin 193 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes VLE on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 9,5 s, kun taas Suzuki Ignis tarvitsee 12,7 s. Ero on noin 3,2 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes VLE vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 107 Nm:een. Eroa on noin 293 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Mercedes VLE tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.
Omapainossa Suzuki Ignis on merkittävästi kevyempi – 935 kg verrattuna 2 900 kg:een. Painoero on noin 1 965 kg.
Tavaratilan koossa Mercedes VLE tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 795 L verrattuna 267 L:een. Ero on noin 528 L.
Kantavuudessa Mercedes VLE tarjoaa selvästi enemmän – 711 kg verrattuna 395 kg:een. Ero on noin 316 kg.
Suzuki Ignis varmistaa voiton selkeällä erolla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Suzuki Ignis on raikas ja persoonallinen kaupunkikeiju, joka yhdistelee pientä ulkomittaa ja yllättävää käytännöllisyyttä arjen pyöritykseen. Se ei esitä enempää kuin on — ketterä, helposti parkkeerattava ja hauska ajaa, loistava valinta kaupunkikuljettajalle, joka arvostaa järkeä ja särmää.
TiedotMercedes VLE on monikäyttöinen ja hillityn ylellinen tila-auto, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja mukavuuden. Ajossa se tuntuu vakaalta ja tarjoaa runsaan tilan sekä joustavat sisustusratkaisut niin työ- kuin vapaa-ajan tarpeisiin.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
19 000 - 23 700 €
|
Hinta
82 300 - 112 100 €
|
|
Kulutus L/100km
4,9 - 5,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
18,6 - 20,2 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
657 - 707 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
110 - 122 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
30 - 32 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Bussi
|
|
Istuimet
4 - 5
|
Istuimet
5 - 7
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
935 - 995 kg
|
Omamassa
2 900 - 3 161 kg
|
|
Tavaratila
204 - 267 L
|
Tavaratila
795 L
|
|
Pituus
3 700 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 690 mm
|
Leveys
1 999 mm
|
|
Korkeus
1 605 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 086 - 1 100 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
335 - 395 kg
|
Kantavuus
497 - 711 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, CVT-vaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
83 hv
|
Teho hv
276 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,7 - 12,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,5 s
|
|
Huippunopeus
155 - 165 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
107 Nm
|
Vääntömomentti
400 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
61 kW
|
Teho kW
203 kW
|
|
Iskutilavuus
1 197 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2020
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
C, D
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Suzuki
|
Merkki
Mercedes-Benz
|