VS

Subaru Forester vs Toyota Supra vertailu

Vertaa tehoa (136 hv vs 340 hv), tavaratilaa ja hintaa (42 200 € vs 76 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Subaru Forester vai Toyota Supra?

Subaru Forester vs Toyota Supra: tärkeimmät erot

Subaru Forester

3,8 (3 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Toyota Supra

4,1 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Forester

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Subaru Forester on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 42 200 € , kun taas Toyota Supra maksaa 76 300 € . Ero on noin 34 136 €.

Molemmat kuluttavat keskimäärin 8,1 L/100km – ei eroa.

Supra

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Toyota Supra tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa340 hv verrattuna 136 hv:een. Ero on noin 204 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota Supra on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,3 s, kun taas Subaru Forester tarvitsee 12,2 s. Ero on noin 7,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Supra vetää selvästi voimakkaammin, 500 Nm verrattuna 182 Nm:een. Eroa on noin 318 Nm.

Forester

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Subaru Forester tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Toyota Supra on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 570 kg verrattuna 1 693 kg:een. Painoero on noin 123 kg.

Tavaratilan koossa Subaru Forester tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 508 L verrattuna 290 L:een. Ero on noin 218 L.

Kantavuudessa Subaru Forester tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 492 kg verrattuna 245 kg:een. Ero on noin 247 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Toyota Supra hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

76 327 €
Supra

Toyota Supra

  • Moottorityyppi : Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto
  • Teho hv : 340 hv
  • Kulutus L/100km : 8,1 L/100km
Subaru Forester
Toyota Supra

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Subaru Forester

Subaru Forester on hillitty mutta luotettava katumaasturi, joka tuntuu kotonaan niin asvaltilla kuin metsäpoluilla — istuma-asento on hyvä ja näkyvyys aidosti erinomainen. Se tarjoaa käytännöllisyyttä ja turvallisuutta ilman turhaa prameilua, ja ostajalle, joka haluaa pelivarman kumppanin arkeen ja vapaa-aikaan, Forester on vaikea ohittaa.

Tiedot

Toyota Supra

Toyota Supra on räväkkä urheiluauto, joka kerää katseita ja tarjoaa puhdasta ajamisen iloa ilman turhaa kikkailua. Se sopii ostajalle, joka haluaa persoonallisuutta ja terävän ajokokemuksen — arkikäytön kompromissit ovat pieni hinta kuskille, joka haluaa hymyillä risteysvaloissa.

Tiedot
Subaru Forester
Toyota Supra

Kustannukset ja kulutus

Hinta
42 200 - 51 300 €
Hinta
76 300 €
Kulutus L/100km
8,1 L/100km
Kulutus L/100km
8,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
183 g/km
CO2
183 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 693 - 1 739 kg
Omamassa
1 570 kg
Tavaratila
508 L
Tavaratila
290 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 830 mm
Leveys
1 854 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
446 - 492 kg
Kantavuus
245 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
136 hv
Teho hv
340 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
182 Nm
Vääntömomentti
500 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
100 kW
Teho kW
250 kW
Iskutilavuus
1 995 cm3
Iskutilavuus
2 998 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Subaru
Merkki
Toyota
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.