VS

SEAT Leon vs BMW 3 Series Touring vertailu

Vertaa tehoa (272 hv vs 530 hv), tavaratilaa ja hintaa (30 200 € vs 49 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, SEAT Leon vai BMW 3 Series Touring?

SEAT Leon vs BMW 3 Series Touring: tärkeimmät erot

SEAT Leon

4,4 (2 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • selvästi taloudellisempi
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

BMW 3 Series Touring

4,3 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Leon

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

SEAT Leon on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 30 200 € , kun taas BMW 3 Series Touring maksaa 49 900 € . Ero on noin 19 757 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: SEAT Leon kuluttaa 1,2 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin BMW 3 Series Touring, jonka kulutus on 2,5 L/100km. Ero on noin 1,3 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa SEAT Leon suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 133 km:een, noin 36 km enemmän kuin BMW 3 Series Touring.

3 Series Touring

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BMW 3 Series Touring tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa530 hv verrattuna 272 hv:een. Ero on noin 258 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 3 Series Touring on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,6 s, kun taas SEAT Leon tarvitsee 7,7 s. Ero on noin 4,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 3 Series Touring vetää merkittävästi voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 360 Nm:een. Eroa on noin 340 Nm.

Leon

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa SEAT Leon on ilmeisesti kevyempi – 1 344 kg verrattuna 1 650 kg:een. Painoero on noin 306 kg.

Tavaratilan koossa BMW 3 Series Touring tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 500 L verrattuna 380 L:een. Ero on noin 120 L.

Kantavuudessa SEAT Leon tarjoaa tuskin enemmän – 521 kg verrattuna 520 kg:een. Ero on noin 1 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 3 Series Touring erottuu kevyesti edukseen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 49 900 €
3 Series Touring

BMW 3 Series Touring

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 150 - 530 hv
  • Kulutus L/100km : 2,5 - 10,3 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 91 - 97 km
SEAT Leon
BMW 3 Series Touring

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

SEAT Leon

Leon on pirteä ja tyyliä huokuva hatchback, joka yhdistää sporttisen olemuksen arjen mukavuuksiin ilman turhaa kikkailua. Se sopii ostajalle, joka haluaa ajettavaa, joka hymyilyttää mutkissa ja selviytyy arjen pyörityksestä yhtä lailla tyylikkäänä kuin käytännöllisenä.

Tiedot

BMW 3 Series Touring

BMW 3-sarjan Touring on ajettavuudeltaan urheilullinen farmari, joka yhdistää tarkasti ohjautuvan alustan ja hillityn, mutta arvokkaan muotoilun. Tavaratila ja arkipäivän käytettävyys pitävät huolen siitä, että se sopii sekä työmatkoille että viikonloppureissuille — jos kaipaat premium-tuntumaa ilman turhaa prameilua, tämä on vahva ehdokas.

Tiedot
SEAT Leon
BMW 3 Series Touring

Kustannukset ja kulutus

Hinta
30 200 - 44 700 €
Hinta
49 900 - 111 700 €
Kulutus L/100km
1,2 - 5,5 L/100km
Kulutus L/100km
2,5 - 10,3 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
133 km
Sähköinen toimintasäde
91 - 97 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
28 - 126 g/km
CO2
57 - 233 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
Farmari
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 344 - 1 657 kg
Omamassa
1 650 - 2 025 kg
Tavaratila
270 - 380 L
Tavaratila
410 - 500 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 799 mm
Leveys
1 827 - 1 903 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
473 - 521 kg
Kantavuus
430 - 520 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Diesel
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
116 - 272 hv
Teho hv
150 - 530 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,7 - 10,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,6 - 8,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
220 - 360 Nm
Vääntömomentti
250 - 700 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Teho kW
85 - 200 kW
Teho kW
110 - 390 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 968 cm3
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
D, B
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G, B
Merkki
SEAT
Merkki
BMW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.