Vertaa tehoa (180 hv vs 918 hv), tavaratilaa ja hintaa (44 500 € vs 112 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Master Bus vai Lotus Emeya?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Renault Master Bus on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 44 500 € , kun taas Lotus Emeya maksaa 112 500 € . Ero on noin 68 049 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Lotus Emeya tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 918 hv verrattuna 180 hv:een. Ero on noin 738 hv.
Huippunopeudessa Lotus Emeya on erottuvasti nopeampi – se yltää 256 km/h:een, kun taas Renault Master Bus saavuttaa 165 km/h. Ero on noin 91 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Lotus Emeya vetää merkittävästi voimakkaammin, 985 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 585 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Renault Master Bus tarjoaa enemmän paikkoja – 9 vs. 5.
Omapainossa Renault Master Bus on hieman kevyempi – 2 189 kg verrattuna 2 555 kg:een. Painoero on noin 366 kg.
Maksimikantavuudessa Renault Master Bus pärjää selvästi paremmin – jopa 4 840 L, noin 3 452 L enemmän kuin Lotus Emeya.
Kantavuudessa Renault Master Bus tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 1 254 kg verrattuna 545 kg:een. Ero on noin 709 kg.
Lotus Emeya vain pieni etu objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Renault Master Bus tarjoaa reilusti tilaa ja käytännöllisyyttä niille, jotka tarvitsevat luotettavaa kuljetinta seurueille tai työkäyttöön. Ajossa se on yllättävän rauhallinen ja helppo käsitellä, joten kuski voi keskittyä logistiikkaan – ja matkustajat viihtyvät niin hyvin, että keskustelut vaimenevat itsestään.
Tiedot
Emeya yhdistää Lotuksen terävän ajettavuuden ja sähköauton hillityn luksuksen, jolloin kuski saa urheilullista tunnelmaa ilman kompromisseja arjen mukavuudesta. Se sopii ostajalle, joka haluaa erottua katukuvasta ja nauttia hiljaisesta, täsmällisestä ajamisesta — plussaa siitä, ettei naapurikaan vieressä ihmettele pakoputken pauketta.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
44 500 - 52 500 €
|
Hinta
112 500 - 167 800 €
|
|
Kulutus L/100km
8,7 - 10,7 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
18,7 - 22,4 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
485 - 580 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
98,9 kWh
|
|
CO2
227 - 280 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
105 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Bussi
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
6 - 9
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
4
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
2 189 - 2 361 kg
|
Omamassa
2 555 - 2 650 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
509 L
|
|
Pituus
5 075 - 5 575 mm
|
Pituus
5 139 mm
|
|
Leveys
2 070 mm
|
Leveys
2 005 mm
|
|
Korkeus
2 290 - 2 486 mm
|
Korkeus
1 459 mm
|
|
Maksimi tavaratila
2 840 - 4 840 L
|
Maksimi tavaratila
1 388 L
|
|
Kantavuus
939 - 1 254 kg
|
Kantavuus
450 - 545 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattinen manuaalivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
135 - 180 hv
|
Teho hv
612 - 918 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 - 4,2 s
|
|
Huippunopeus
150 - 165 km/h
|
Huippunopeus
250 - 256 km/h
|
|
Vääntömomentti
360 - 400 Nm
|
Vääntömomentti
710 - 985 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
99 - 132 kW
|
Teho kW
450 - 675 kW
|
|
Iskutilavuus
2 299 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2023
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Renault
|
Merkki
Lotus
|