Vertaa tehoa (122 hv vs 136 hv), tavaratilaa ja hintaa (30 600 € vs 27 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Kangoo Compact Van vai Toyota Proace City Compact Van?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Toyota Proace City Compact Van on vähän edullisempi – sen lähtöhinta on 27 200 € , kun taas Renault Kangoo Compact Van maksaa 30 600 € . Ero on noin 3 428 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota Proace City Compact Van kuluttaa 5,2 L/100km ja on siten tuskin taloudellisempi kuin Renault Kangoo Compact Van, jonka kulutus on 5,3 L/100km. Ero on noin 0,1 L/100km.
Sähkönkulutuksessa etu on Toyota Proace City Compact Van: se kuluttaa 18,5 kWh/100km ja on hieman energiatehokkaampi kuin Renault Kangoo Compact Van, jonka kulutus on 20,5 kWh/100km. Ero on noin 2 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Toyota Proace City Compact Van suoriutuu vähän paremmin: se yltää jopa 337 km:een, noin 53 km enemmän kuin Renault Kangoo Compact Van.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Toyota Proace City Compact Van tarjoaa jonkin verran enemmän tehoa – 136 hv verrattuna 122 hv:een. Ero on noin 14 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota Proace City Compact Van on jonkin verran nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 11,1 s, kun taas Renault Kangoo Compact Van tarvitsee 12,3 s. Ero on noin 1,2 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Proace City Compact Van vetää hieman voimakkaammin, 300 Nm verrattuna 270 Nm:een. Eroa on noin 30 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Toyota Proace City Compact Van on ilmeisesti kevyempi – 1 358 kg verrattuna 1 639 kg:een. Painoero on noin 281 kg.
Kantavuudessa Toyota Proace City Compact Van tarjoaa hieman enemmän – 921 kg verrattuna 901 kg:een. Ero on noin 20 kg.
Toyota Proace City Compact Van antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Renault Kangoo on urbaani työkaveri, joka hoitaa lastaukset ja kaupunkiajot vaivattomasti — ketterä ja käytännöllinen, muttei itsetarkoituksellinen. Se tarjoaa fiksuja säilytysratkaisuja ja arkista mukavuutta, joten se on varma valinta yrittäjälle tai perheelle, joka tarvitsee luotettavaa tavarakuljetusta.
TiedotToyota Proace City on käytännönläheinen ja kompakti pakettiauto, joka istuu mainiosti kaupunkityön ja arjen tavarakuljetusten tarpeisiin. Sen kuskikeskeinen ajo ja fiksut tilaratkaisut tekevät siitä luotettavan kumppanin yrittäjälle, joka haluaa tehokkuutta ilman turhaa prameilua.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
30 600 - 44 900 €
|
Hinta
27 200 - 45 300 €
|
|
Kulutus L/100km
5,3 - 5,5 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,2 - 6,6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
20,5 - 20,6 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
18,5 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
279 - 284 km
|
Sähköinen toimintasäde
337 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 - 151 g/km
|
CO2
0 - 149 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Pakettiauto
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
2 - 5
|
Istuimet
3 - 5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 639 - 1 910 kg
|
Omamassa
1 358 - 1 837 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 860 mm
|
Leveys
1 848 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
670 - 901 kg
|
Kantavuus
560 - 921 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel, Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö, Bensiini, Diesel
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
95 - 122 hv
|
Teho hv
102 - 136 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,3 - 14,4 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,1 - 13,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
245 - 270 Nm
|
Vääntömomentti
205 - 300 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
|
Teho kW
70 - 90 kW
|
Teho kW
75 - 100 kW
|
|
Iskutilavuus
1 461 cm3
|
Iskutilavuus
1 199 - 1 499 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E, A
|
CO2-tehokkuusluokka
A, E
|
|
Merkki
Renault
|
Merkki
Toyota
|