Vertaa tehoa (102 hv vs 462 hv), tavaratilaa ja hintaa (20 800 € vs 78 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Express vai VW Touareg?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Renault Express on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 20 800 € , kun taas VW Touareg maksaa 78 200 € . Ero on noin 57 358 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Renault Express kuluttaa 4,6 L/100km ja on siten vähän taloudellisempi kuin VW Touareg, jonka kulutus on 5,2 L/100km. Ero on noin 0,6 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa VW Touareg tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 462 hv verrattuna 102 hv:een. Ero on noin 360 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Touareg on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,1 s, kun taas Renault Express tarvitsee 11,9 s. Ero on noin 6,8 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Touareg vetää selvästi voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 240 Nm:een. Eroa on noin 460 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: VW Touareg tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Renault Express on merkittävästi kevyempi – 1 296 kg verrattuna 2 059 kg:een. Painoero on noin 763 kg.
Kantavuudessa VW Touareg tarjoaa tuskin enemmän – 751 kg verrattuna 700 kg:een. Ero on noin 51 kg.
VW Touareg on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Renault Express on käytännöllinen ja pirteä kaupunkitavara-auto, joka sopii niin yrittäjälle kuin aktiiviselle perheelle. Se ei yritä olla luksus, vaan tarjoaa huolettoman hyötykäytön, ketterän pysäköitävyyden ja luotettavan kumppanin töihin ja viikonloppuprojekteihin — ilman turhaa turhamaisuutta.
Tiedot
Touareg on hillitty luksusmaasturi: sisällä tunnelma on enemmän design-hotellin aulasta kuin tavallisesta autosta, ja matkustusmukavuus tekee pitkistäkin siirtymistä nautinnon. Se ei huuda katu-uskottavuutta, mutta tarjoaa fiksun yhdistelmän hienostuneisuutta ja käytännöllisyyttä — loistava valinta ostajalle, joka haluaa tyylikästä ja vähän yltäkylläistä arkea.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
20 800 - 23 700 €
|
Hinta
78 200 - 107 300 €
|
|
Kulutus L/100km
4,6 - 6,6 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,2 - 10,5 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
47 - 49 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
121 - 149 g/km
|
CO2
119 - 239 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Pakettiauto
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
2
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
4
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 296 - 1 390 kg
|
Omamassa
2 059 - 2 470 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
665 - 810 L
|
|
Pituus
4 393 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 775 mm
|
Leveys
1 984 mm
|
|
Korkeus
1 811 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
3 300 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
575 - 700 kg
|
Kantavuus
550 - 751 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini
|
Moottorityyppi
Bensiini, Plug-in hybridi, Diesel
|
|
Vaihteisto
Manuel
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
75 - 102 hv
|
Teho hv
231 - 462 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,9 - 16,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,1 - 7,7 s
|
|
Huippunopeus
100 - 167 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
200 - 240 Nm
|
Vääntömomentti
450 - 700 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
55 - 75 kW
|
Teho kW
170 - 340 kW
|
|
Iskutilavuus
1 332 - 1 461 cm3
|
Iskutilavuus
2 967 - 2 995 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2021
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E
|
CO2-tehokkuusluokka
G, D
|
|
Merkki
Renault
|
Merkki
VW
|