Vertaa tehoa (180 hv vs 136 hv), tavaratilaa ja hintaa (42 300 € vs 25 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Peugeot Traveller vai Toyota Proace City?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Toyota Proace City on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 25 300 € , kun taas Peugeot Traveller maksaa 42 300 € . Ero on noin 17 053 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota Proace City kuluttaa 5,3 L/100km ja on siten ilmeisesti taloudellisempi kuin Peugeot Traveller, jonka kulutus on 7 L/100km. Ero on noin 1,7 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Peugeot Traveller tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa – 180 hv verrattuna 136 hv:een. Ero on noin 44 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Peugeot Traveller on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 10,6 s, kun taas Toyota Proace City tarvitsee 11,5 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Peugeot Traveller vetää selvästi voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 300 Nm:een. Eroa on noin 100 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: Peugeot Traveller tarjoaa enemmän paikkoja – 8 vs. 7.
Omapainossa Toyota Proace City on merkittävästi kevyempi – 1 366 kg verrattuna 1 953 kg:een. Painoero on noin 587 kg.
Kantavuudessa Peugeot Traveller tarjoaa hieman enemmän – 883 kg verrattuna 829 kg:een. Ero on noin 54 kg.
Toyota Proace City voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Peugeot Traveller on tilava ja tyylikäs valinta perheille ja yrityksille, jossa arjen käytännöllisyys kohtaa ranskalaisen muotoilun. Ajossa se tarjoo mukavuutta ja helppokäyttöisyyttä, joten kaupunkipyörähdykset ja pidemmät reissut hoituvat ilman turhaa draamaa.
TiedotToyota Proace City on käytännöllinen ja kompakti pakettiauto, joka kääntyy ketterästi ahtaissa kaduissa ja kantaa arjen tavarat huolettomasti paikasta toiseen. Sen sisustus on fiksusti suunniteltu ja kuljettajan arkea helpottava — luotettava ja vähän arkisesti hurmaava valinta työn ja vapaa-ajan tehtäviin.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
42 300 - 51 300 €
|
Hinta
25 300 - 53 700 €
|
|
Kulutus L/100km
7 - 7,1 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,3 - 6,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
18,1 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
343 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
183 - 188 g/km
|
CO2
0 - 146 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Bussi
|
Kori
Korkeakattoinen farmari
|
|
Istuimet
8
|
Istuimet
5 - 7
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 953 - 1 986 kg
|
Omamassa
1 366 - 1 664 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
641 - 912 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 920 mm
|
Leveys
1 848 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
877 - 883 kg
|
Kantavuus
525 - 829 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel
|
Moottorityyppi
Sähkö, Bensiini, Diesel
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
180 hv
|
Teho hv
102 - 136 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,6 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,5 - 13,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
400 Nm
|
Vääntömomentti
205 - 300 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
|
Teho kW
132 kW
|
Teho kW
75 - 100 kW
|
|
Iskutilavuus
2 184 cm3
|
Iskutilavuus
1 199 - 1 499 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A, E
|
|
Merkki
Peugeot
|
Merkki
Toyota
|