VS

MINI Aceman vs VW Golf vertailu

Vertaa tehoa (258 hv vs 325 hv), tavaratilaa ja hintaa (32 800 € vs 34 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, MINI Aceman vai VW Golf?

MINI Aceman vs VW Golf: tärkeimmät erot

MINI Aceman

4,5 (2 Arvostelut)
arvioi
  • minimaalisesti halvempi
  • ratkaisevasti pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

VW Golf

4,6 (1 Arvostelut)
arvioi
  • erottuvasti enemmän tehoa
  • huomattavasti nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi kevyempi
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Aceman

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

MINI Aceman on minimaalisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 32 800 € , kun taas VW Golf maksaa 34 400 € . Ero on noin 1 558 €.

Sähköisessä toimintamatkassa MINI Aceman suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 355 km:een, noin 212 km enemmän kuin VW Golf.

Golf

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa VW Golf tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa325 hv verrattuna 258 hv:een. Ero on noin 67 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Golf on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,3 s, kun taas MINI Aceman tarvitsee 6,4 s. Ero on noin 1,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Golf vetää vähän voimakkaammin, 420 Nm verrattuna 350 Nm:een. Eroa on noin 70 Nm.

Aceman

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW Golf on selvästi kevyempi – 1 307 kg verrattuna 1 720 kg:een. Painoero on noin 413 kg.

Tavaratilan koossa VW Golf tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 381 L verrattuna 300 L:een. Ero on noin 81 L.

Kantavuudessa MINI Aceman tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 530 kg verrattuna 508 kg:een. Ero on noin 22 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

MINI Aceman on niskan päällä objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 32 800 €
Aceman

MINI Aceman

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 184 - 258 hv
  • Kulutus kWh/100km : 14,1 - 16 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 309 - 355 km
MINI Aceman
VW Golf

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

MINI Aceman

MINI Aceman on pirteä ja kaupunkilähtöinen crossover, joka vie legendaarisen MINI-identiteetin nykyaikaiseen ja itsevarmaan muotoon. Sisältä se yllättää arjen käytännöllisyydellään ja persoonallisella ilmeellään — loistava valinta, kun haluat erottua katukuvassa ripauksella huumoria.

Tiedot

VW Golf

Golf on arjen mestari, joka yhdistää hillityn saksalaisen tyylin ja käytännöllisyyden ilman turhaa tilpehööriä. Ohjaustuntuma on varma ja ajettavuus mutkaton, joten Golf ei huuda, mutta hymyilee hillitysti joka kerta kun poistut kotipihasta.

Tiedot
MINI Aceman
VW Golf

Kustannukset ja kulutus

Hinta
32 800 - 44 300 €
Hinta
34 400 - 56 800 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
1,1 - 7,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
14,1 - 16 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
309 - 355 km
Sähköinen toimintasäde
131 - 143 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
25 - 173 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 720 - 1 825 kg
Omamassa
1 307 - 1 662 kg
Tavaratila
300 L
Tavaratila
273 - 381 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 754 mm
Leveys
1 789 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
450 - 530 kg
Kantavuus
438 - 508 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
184 - 258 hv
Teho hv
116 - 325 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,4 - 7,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,3 - 10,2 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
290 - 350 Nm
Vääntömomentti
220 - 420 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
135 - 190 kW
Teho kW
85 - 239 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
D, C, F, B
Merkki
MINI
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.