Vertaa tehoa (237 hv vs 880 hv), tavaratilaa ja hintaa (58 600 € vs 424 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes V Class vai Ferrari 296 Coupe?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Mercedes V Class on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 58 600 € , kun taas Ferrari 296 Coupe maksaa 424 100 € . Ero on noin 365 547 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mercedes V Class kuluttaa 7,1 L/100km ja on siten erottuvasti taloudellisempi kuin Ferrari 296 Coupe, jonka kulutus on 8,9 L/100km. Ero on noin 1,8 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Ferrari 296 Coupe tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 880 hv verrattuna 237 hv:een. Ero on noin 643 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ferrari 296 Coupe on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas Mercedes V Class tarvitsee 7,4 s. Ero on noin 4,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ferrari 296 Coupe vetää selvästi voimakkaammin, 755 Nm verrattuna 500 Nm:een. Eroa on noin 255 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Mercedes V Class tarjoaa enemmän paikkoja – 6 vs. 2.
Omapainossa Ferrari 296 Coupe on huomattavasti kevyempi – 1 670 kg verrattuna 2 192 kg:een. Painoero on noin 522 kg.
Kantavuudessa Mercedes V Class tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 908 kg verrattuna 225 kg:een. Ero on noin 683 kg.
Mercedes V Class ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mercedes V‑luokka on tilava ja hienostunut tila-auto, joka yhdistää käytännöllisyyden ja Mercedes‑luokan mukavuuden tyylikkäästi. Se sopii niin perheen pitkille reissuille kuin yrityksen edustuskäyttöönkin — matkustat sisällä kuin VIP, mutta arjessa pysyt helposti mukana.
TiedotFerrari 296 Coupé on hulvaton yhdistelmä italialaista eleganssia ja hurjastelua, joka tuntuu yhtä kotonaan kilparadalla kuin tyylikkäällä kaupunkikadullakin. Se sopii ostajalle, joka haluaa keräilyarvoa ja aitoa ajamisen riemua — kunhan kukkaro kestää tämän hurmurin.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
58 600 - 101 300 €
|
Hinta
424 100 €
|
|
Kulutus L/100km
7,1 - 10,2 L/100km
|
Kulutus L/100km
8,9 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
15 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
187 - 232 g/km
|
CO2
218 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Bussi
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
6
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 192 - 2 464 kg
|
Omamassa
1 670 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 928 mm
|
Leveys
1 958 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
636 - 908 kg
|
Kantavuus
225 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
163 - 237 hv
|
Teho hv
880 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,4 - 10,7 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
370 - 500 Nm
|
Vääntömomentti
755 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
120 - 174 kW
|
Teho kW
648 kW
|
|
Iskutilavuus
1 950 - 1 999 cm3
|
Iskutilavuus
2 992 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Mercedes-Benz
|
Merkki
Ferrari
|