VS

Mercedes SL Class vs SsangYong Korando vertailu

Vertaa tehoa (816 hv vs 190 hv), tavaratilaa ja hintaa (137 000 € vs 32 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes SL Class vai SsangYong Korando?

Mercedes SL Class vs SsangYong Korando: tärkeimmät erot

Mercedes SL Class

  • selvästi enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

SsangYong Korando

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • hieman taloudellisempi
  • merkittävästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • lievästi kevyempi
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

SL Class

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

SsangYong Korando on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 32 800 € , kun taas Mercedes SL Class maksaa 137 000 € . Ero on noin 104 200 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: SsangYong Korando kuluttaa 7,5 L/100km ja on siten hieman taloudellisempi kuin Mercedes SL Class, jonka kulutus on 9 L/100km. Ero on noin 1,5 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa SsangYong Korando suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 339 km:een, noin 327 km enemmän kuin Mercedes SL Class.

Korando

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Mercedes SL Class tarjoaa selvästi enemmän tehoa816 hv verrattuna 190 hv:een. Ero on noin 626 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes SL Class on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas SsangYong Korando tarvitsee 8,4 s. Ero on noin 5,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes SL Class vetää merkittävästi voimakkaammin, 1 420 Nm verrattuna 360 Nm:een. Eroa on noin 1 060 Nm.

SL Class

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: SsangYong Korando tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa SsangYong Korando on lievästi kevyempi – 1 517 kg verrattuna 1 810 kg:een. Painoero on noin 293 kg.

Tavaratilan koossa SsangYong Korando tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 551 L verrattuna 240 L:een. Ero on noin 311 L.

Kantavuudessa SsangYong Korando tarjoaa vähän enemmän – 463 kg verrattuna 375 kg:een. Ero on noin 88 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

SsangYong Korando voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 32 800 €
Korando

SsangYong Korando

  • Moottorityyppi Bensiini, Sähkö
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 163 - 190 hv
  • Kulutus L/100km 7,5 - 8,6 L/100km
  • Kulutus kWh/100km 16,8 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde 339 km
Mercedes SL Class
SsangYong Korando

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mercedes SL Class

Mercedes SL on elegantti avoauto, joka yhdistää urheilullisen läsnäolon ja luksuksen tavalla, joka kääntää katseet niin rantabulevardeilla kuin mutkaisilla vuoristoteilläkin. Sisältä se hemmottelee viimeistelyllä ja mukavuudella, tarjoten kuljettajalle enemmän tunteita kuin tylsää statistiikkaa — täydellinen valinta nautinnonhakijalle.

Tiedot

SsangYong Korando

Korando tuntuu rehelliseltä ja käytännölliseltä katumaasturilta, joka tuo persoonallisen ilmeen ilman turhaa hienostelua. Se sopii arkeen erinomaisesti: kyydissä on mukavuus ja tilaa, joten ostaja saa luotettavan ja järkevän vaihtoehdon ilman turhaa kikkailua.

Tiedot
Mercedes SL Class
SsangYong Korando

Kustannukset ja kulutus

Hinta
137 000 - 266 600 €
Hinta
32 800 - 51 000 €
Kulutus L/100km
9 - 13,6 L/100km
Kulutus L/100km
7,5 - 8,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
16,8 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
12 km
Sähköinen toimintasäde
339 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
206 - 309 g/km
CO2
0 - 197 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L

Mitat ja kori

Kori
Roadster
Kori
SUV
Istuimet
4
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
1 810 - 2 195 kg
Omamassa
1 517 - 1 840 kg
Tavaratila
110 - 240 L
Tavaratila
551 L
Pituus
-
Pituus
4 450 - 4 465 mm
Leveys
1 915 mm
Leveys
1 870 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 620 - 1 645 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
1 248 L
Kantavuus
145 - 375 kg
Kantavuus
410 - 463 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini, Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
435 - 816 hv
Teho hv
163 - 190 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 - 4,7 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,4 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
156 - 191 km/h
Vääntömomentti
500 - 1 420 Nm
Vääntömomentti
260 - 360 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 8
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
320 - 600 kW
Teho kW
120 - 140 kW
Iskutilavuus
1 991 - 3 982 cm3
Iskutilavuus
1 497 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 021 - 2 023
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
F, G, A
Merkki
Mercedes-Benz
Merkki
SsangYong
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.