VS

Mercedes GLE vs Bentley Flying Spur vertailu

Vertaa tehoa (634 hv vs 550 hv), tavaratilaa ja hintaa (165 900 € vs 219 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes GLE vai Bentley Flying Spur?

Mercedes GLE vs Bentley Flying Spur: tärkeimmät erot

Mercedes GLE

4,1 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ilmeisesti halvempi
  • jonkin verran enemmän tehoa
  • merkittävästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • hieman nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Bentley Flying Spur

  • vähän taloudellisempi
  • tuskin kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

GLE

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Mercedes GLE on ilmeisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 165 900 € , kun taas Bentley Flying Spur maksaa 219 900 € . Ero on noin 53 941 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Bentley Flying Spur kuluttaa 3,3 L/100km ja on siten vähän taloudellisempi kuin Mercedes GLE, jonka kulutus on 3,8 L/100km. Ero on noin 0,5 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Mercedes GLE suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 92 km:een, noin 51 km enemmän kuin Bentley Flying Spur.

Flying Spur

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Mercedes GLE tarjoaa jonkin verran enemmän tehoa634 hv verrattuna 550 hv:een. Ero on noin 84 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes GLE on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,9 s, kun taas Bentley Flying Spur tarvitsee 4,1 s. Ero on noin 0,2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes GLE vetää hieman voimakkaammin, 850 Nm verrattuna 770 Nm:een. Eroa on noin 80 Nm.

GLE

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Mercedes GLE tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Bentley Flying Spur on tuskin kevyempi – 2 330 kg verrattuna 2 375 kg:een. Painoero on noin 45 kg.

Tavaratilan koossa Mercedes GLE tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 655 L verrattuna 420 L:een. Ero on noin 235 L.

Kantavuudessa Mercedes GLE tarjoaa minimaalisesti enemmän – 675 kg verrattuna 650 kg:een. Ero on noin 25 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mercedes GLE hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 165 900 €
GLE

Mercedes GLE

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 457 - 634 hv
  • Kulutus L/100km : 3,8 - 12,5 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 89 - 92 km
Mercedes GLE
Bentley Flying Spur

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mercedes GLE

Mercedes‑GLE tuntuu ohjaamossa yhtä ylelliseltä kuin ulkonäkö antaa ymmärtää, yhdistäen vakuuttavan maasturimaista olemusta ja pehmeän arjen mukavuutta. Se on erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa huomiota, tilaa ja miellyttävän ajokokemuksen ilman överiä sporttisuutta — käytännöllisyyttä yhdistettynä hillittyyn luksukseen.

Tiedot

Bentley Flying Spur

Bentley Flying Spur on kuin brittiläinen hovimestari – hillitty ja ylenpalttisen ylellinen, valmis kuljettamaan sinut punaiselle matolle ilman turhaa kohua. Ohjaamossa yhdistyvät käsityön laatu ja moderni mukavuus, joten se tuntuu yhtä kotoisalta pitkällä maantieajolla kuin viileässä luksushotellissa.

Tiedot
Mercedes GLE
Bentley Flying Spur

Kustannukset ja kulutus

Hinta
165 900 - 213 800 €
Hinta
219 900 - 226 400 €
Kulutus L/100km
3,8 - 12,5 L/100km
Kulutus L/100km
3,3 - 12,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
89 - 92 km
Sähköinen toimintasäde
41 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
18 kWh
CO2
86 - 284 g/km
CO2
75 - 288 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
80 - 90 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Sedan
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
4
Omamassa
2 375 - 2 800 kg
Omamassa
2 330 - 2 505 kg
Tavaratila
490 - 655 L
Tavaratila
420 L
Pituus
-
Pituus
5 316 mm
Leveys
1 947 mm
Leveys
2 013 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 483 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
470 - 675 kg
Kantavuus
525 - 650 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
457 - 634 hv
Teho hv
544 - 550 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,9 - 5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,1 - 4,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
285 - 318 km/h
Vääntömomentti
520 - 850 Nm
Vääntömomentti
750 - 770 Nm
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Teho kW
336 - 466 kW
Teho kW
400 - 404 kW
Iskutilavuus
2 999 - 3 982 cm3
Iskutilavuus
2 894 - 3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 021 - 2 022
CO2-tehokkuusluokka
G, B
CO2-tehokkuusluokka
B, G
Merkki
Mercedes-Benz
Merkki
Bentley
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.