VS

Mercedes EQS SUV vs VW Golf vertailu

Vertaa tehoa (658 hv vs 325 hv), tavaratilaa ja hintaa (115 500 € vs 34 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes EQS SUV vai VW Golf?

Mercedes EQS SUV vs VW Golf: tärkeimmät erot

Mercedes EQS SUV

  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • merkittävästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • huomattavasti nopeampi 0–100 km/h
  • vakuuttavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

VW Golf

4,6 (1 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • merkittävästi kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

EQS SUV

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

VW Golf on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 34 400 € , kun taas Mercedes EQS SUV maksaa 115 500 € . Ero on noin 81 075 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Mercedes EQS SUV suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 695 km:een, noin 552 km enemmän kuin VW Golf.

Golf

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Mercedes EQS SUV tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa658 hv verrattuna 325 hv:een. Ero on noin 333 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes EQS SUV on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,4 s, kun taas VW Golf tarvitsee 5,3 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes EQS SUV vetää selvästi voimakkaammin, 950 Nm verrattuna 420 Nm:een. Eroa on noin 530 Nm.

EQS SUV

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW Golf on merkittävästi kevyempi – 1 307 kg verrattuna 2 695 kg:een. Painoero on noin 1 388 kg.

Tavaratilan koossa Mercedes EQS SUV tarjoaa vakuuttavasti enemmän tilaa – 645 L verrattuna 381 L:een. Ero on noin 264 L.

Kantavuudessa Mercedes EQS SUV tarjoaa jonkin verran enemmän – 570 kg verrattuna 508 kg:een. Ero on noin 62 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mercedes EQS SUV antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 115 500 €
EQS SUV

Mercedes EQS SUV

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Takaveto
  • Teho hv : 360 - 658 hv
  • Kulutus kWh/100km : 19,6 - 21,9 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 615 - 695 km
Mercedes EQS SUV
VW Golf

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mercedes EQS SUV

Mercedes EQS SUV lumoaa futuristisella ulkonäöllään ja avaralla, ensiluokkaisella sisustallaan — hillitty luksus, joka palvelee myös arkea. Ajossa se tarjoaa vaivatonta rauhallisuutta ja miellyttävää mukavuutta, joten se on luonnollinen valinta ostajalle joka haluaa sähköisen SUV:n tyylillä ja hillityllä ylellisyydellä.

Tiedot

VW Golf

Golf on arjen mestari, joka yhdistää hillityn saksalaisen tyylin ja käytännöllisyyden ilman turhaa tilpehööriä. Ohjaustuntuma on varma ja ajettavuus mutkaton, joten Golf ei huuda, mutta hymyilee hillitysti joka kerta kun poistut kotipihasta.

Tiedot
Mercedes EQS SUV
VW Golf

Kustannukset ja kulutus

Hinta
115 500 - 257 800 €
Hinta
34 400 - 56 800 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
1,1 - 7,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
19,6 - 21,9 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
615 - 695 km
Sähköinen toimintasäde
131 - 143 km
Akun kapasiteetti
108,4 - 118 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
25 - 173 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Viistoperä
Istuimet
4 - 5
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
2 695 - 3 075 kg
Omamassa
1 307 - 1 662 kg
Tavaratila
440 - 645 L
Tavaratila
273 - 381 L
Pituus
5 125 mm
Pituus
-
Leveys
1 959 - 2 034 mm
Leveys
1 789 mm
Korkeus
1 718 - 1 721 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
2 100 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
425 - 570 kg
Kantavuus
438 - 508 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
360 - 658 hv
Teho hv
116 - 325 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,4 - 6,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,3 - 10,2 s
Huippunopeus
210 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
568 - 950 Nm
Vääntömomentti
220 - 420 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
265 - 484 kW
Teho kW
85 - 239 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
D, C, F, B
Merkki
Mercedes-Benz
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.