Vertaa tehoa (625 hv vs 279 hv), tavaratilaa ja hintaa (87 000 € vs 69 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes EQE SUV vai Toyota Proace Max?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Toyota Proace Max on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 69 200 € , kun taas Mercedes EQE SUV maksaa 87 000 € . Ero on noin 17 769 €.
Sähkönkulutuksessa etu on Mercedes EQE SUV: se kuluttaa 18,3 kWh/100km ja on ratkaisevasti energiatehokkaampi kuin Toyota Proace Max, jonka kulutus on 26,2 kWh/100km. Ero on noin 7,9 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Mercedes EQE SUV suoriutuu huomattavasti paremmin: se yltää jopa 611 km:een, noin 187 km enemmän kuin Toyota Proace Max.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Mercedes EQE SUV tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 625 hv verrattuna 279 hv:een. Ero on noin 346 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes EQE SUV vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 950 Nm verrattuna 410 Nm:een. Eroa on noin 540 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Mercedes EQE SUV tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 3.
Omapainossa Mercedes EQE SUV on vähän kevyempi – 2 440 kg verrattuna 2 790 kg:een. Painoero on noin 350 kg.
Kantavuudessa Toyota Proace Max tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 1 460 kg verrattuna 580 kg:een. Ero on noin 880 kg.
Mercedes EQE SUV on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mercedes EQE SUV tuntuu sähköisenä luksusmaasturina yllättävän virtaviivaiselta ja hienostuneelta — sisältä kuin moderni lounge, ulkoa hillityn tyylikäs. Ajaminen on rauhallisen itsevarmaa, ja se sopii ostajalle joka haluaa tilaa, mukavuutta ja äänetöntä voimaa ilman turhaa pröystäilyä.
TiedotToyota Proace Max on avara ja käytännöllinen kulkupeli, joka taipuu niin työpäivän logistiikkaan kuin viikonloppureissuunkin. Ajaminen on rauhallista ja vaivatonta, ja Toyotan maine luotettavista autoista tekee siitä turvallisen ja järkevän vaihtoehdon ostajalle.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
87 000 - 152 100 €
|
Hinta
69 200 - 74 100 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
18,3 - 23,1 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
26,2 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
453 - 611 km
|
Sähköinen toimintasäde
424 km
|
|
Akun kapasiteetti
90,5 - 96 kWh
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
3
|
|
Ovet
4
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 440 - 2 615 kg
|
Omamassa
2 790 kg
|
|
Tavaratila
520 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
4 863 - 4 879 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 940 mm
|
Leveys
2 050 mm
|
|
Korkeus
1 672 - 1 685 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 675 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
505 - 580 kg
|
Kantavuus
710 - 1 460 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
265 - 625 hv
|
Teho hv
279 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,7 - 7,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
210 - 240 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
550 - 950 Nm
|
Vääntömomentti
410 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
195 - 460 kW
|
Teho kW
205 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 023 - 2 025
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Mercedes-Benz
|
Merkki
Toyota
|