VS

Mercedes EQE SUV vs Lamborghini Urus vertailu

Vertaa tehoa (625 hv vs 800 hv), tavaratilaa ja hintaa (87 000 € vs 242 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes EQE SUV vai Lamborghini Urus?

Mercedes EQE SUV vs Lamborghini Urus: tärkeimmät erot

Mercedes EQE SUV

4,8 (3 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

Lamborghini Urus

  • selvästi enemmän tehoa
  • jonkin verran nopeampi 0–100 km/h
  • lievästi kevyempi
  • vähän enemmän tavaratilaa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

EQE SUV

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Mercedes EQE SUV on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 87 000 € , kun taas Lamborghini Urus maksaa 242 500 € . Ero on noin 155 480 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Mercedes EQE SUV suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 611 km:een, noin 551 km enemmän kuin Lamborghini Urus.

Urus

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Lamborghini Urus tarjoaa selvästi enemmän tehoa800 hv verrattuna 625 hv:een. Ero on noin 175 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Lamborghini Urus on jonkin verran nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,3 s, kun taas Mercedes EQE SUV tarvitsee 3,7 s. Ero on noin 0,4 s sekuntia.

Huippunopeudessa Lamborghini Urus on erottuvasti nopeampi – se yltää 312 km/h:een, kun taas Mercedes EQE SUV saavuttaa 240 km/h. Ero on noin 72 km/h.

Vääntömomentti on sama molemmissa – 950 Nm.

EQE SUV

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Lamborghini Urus on lievästi kevyempi – 2 150 kg verrattuna 2 440 kg:een. Painoero on noin 290 kg.

Tavaratilan koossa Lamborghini Urus tarjoaa vähän enemmän tilaa – 616 L verrattuna 520 L:een. Ero on noin 96 L.

Maksimikantavuudessa Mercedes EQE SUV pärjää melkein huomaamattomasti paremmin – jopa 1 675 L, noin 79 L enemmän kuin Lamborghini Urus.

Kantavuudessa Mercedes EQE SUV tarjoaa ilmeisesti enemmän – 580 kg verrattuna 350 kg:een. Ero on noin 230 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mercedes EQE SUV ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 87 000 €
EQE SUV

Mercedes EQE SUV

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Takaveto
  • Teho hv : 265 - 625 hv
  • Kulutus kWh/100km : 18,3 - 23,1 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 453 - 611 km
Mercedes EQE SUV
Lamborghini Urus

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mercedes EQE SUV

Mercedes EQE SUV tuntuu sähköisenä luksusmaasturina yllättävän virtaviivaiselta ja hienostuneelta — sisältä kuin moderni lounge, ulkoa hillityn tyylikäs. Ajaminen on rauhallisen itsevarmaa, ja se sopii ostajalle joka haluaa tilaa, mukavuutta ja äänetöntä voimaa ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot

Lamborghini Urus

Lamborghini Urus on kuin villihevonen ja luksuslimusiini samassa paketissa: se komistaa kadun italialaisella karismalla ja saa pään kääntymään joka risteyksessä. Sisältä Urus yhdistää arjen mukavuuden ja räväkän sporttisuuden niin, että se toimii yhtä hyvin näyttävänä statussymbolina kuin hauskuutta tuovana jokapäiväisenä ajokkinakin.

Tiedot
Mercedes EQE SUV
Lamborghini Urus

Kustannukset ja kulutus

Hinta
87 000 - 152 100 €
Hinta
242 500 - 312 600 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
2,1 - 14,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
18,3 - 23,1 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
453 - 611 km
Sähköinen toimintasäde
60 km
Akun kapasiteetti
90,5 - 96 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
51 - 320 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
85 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
4
Ovet
5
Omamassa
2 440 - 2 615 kg
Omamassa
2 150 - 2 405 kg
Tavaratila
520 L
Tavaratila
454 - 616 L
Pituus
4 863 - 4 879 mm
Pituus
5 112 - 5 137 mm
Leveys
1 940 mm
Leveys
2 018 - 2 026 mm
Korkeus
1 672 - 1 685 mm
Korkeus
1 618 - 1 638 mm
Maksimi tavaratila
1 675 L
Maksimi tavaratila
1 596 L
Kantavuus
505 - 580 kg
Kantavuus
100 - 350 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Bensiini, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
265 - 625 hv
Teho hv
666 - 800 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,7 - 7,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,3 - 3,5 s
Huippunopeus
210 - 240 km/h
Huippunopeus
305 - 312 km/h
Vääntömomentti
550 - 950 Nm
Vääntömomentti
850 - 950 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
195 - 460 kW
Teho kW
490 - 588 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 023 - 2 025
Mallivuosi
2 022 - 2 024
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
G, B
Merkki
Mercedes-Benz
Merkki
Lamborghini
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.