VS

Mercedes CLE Convertible vs Maserati GranTurismo vertailu

Vertaa tehoa (472 hv vs 550 hv), tavaratilaa ja hintaa (64 700 € vs 165 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes CLE Convertible vai Maserati GranTurismo?

Mercedes CLE Convertible vs Maserati GranTurismo: tärkeimmät erot

Mercedes CLE Convertible

  • ratkaisevasti halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • jonkin verran enemmän tavaratilaa
Tiedot

Maserati GranTurismo

3,3 (1 Arvostelut)
arvioi
  • hieman enemmän tehoa
  • erottuvasti nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

CLE Convertible

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Mercedes CLE Convertible on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 64 700 € , kun taas Maserati GranTurismo maksaa 165 100 € . Ero on noin 100 377 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mercedes CLE Convertible kuluttaa 4,9 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Maserati GranTurismo, jonka kulutus on 10 L/100km. Ero on noin 5,1 L/100km.

GranTurismo

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Maserati GranTurismo tarjoaa hieman enemmän tehoa550 hv verrattuna 472 hv:een. Ero on noin 78 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati GranTurismo on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,5 s, kun taas Mercedes CLE Convertible tarvitsee 4,4 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati GranTurismo vetää lievästi voimakkaammin, 650 Nm verrattuna 560 Nm:een. Eroa on noin 90 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 4 henkilölle.

Omapainossa Maserati GranTurismo on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 795 kg verrattuna 1 925 kg:een. Painoero on noin 130 kg.

Tavaratilan koossa Mercedes CLE Convertible tarjoaa jonkin verran enemmän tilaa – 385 L verrattuna 310 L:een. Ero on noin 75 L.

Kantavuudessa Maserati GranTurismo tarjoaa hieman enemmän – 500 kg verrattuna 435 kg:een. Ero on noin 65 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mercedes CLE Convertible on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 64 700 €
CLE Convertible

Mercedes CLE Convertible

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Diesel MHEV
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Takaveto
  • Teho hv : 193 - 472 hv
  • Kulutus L/100km : 4,9 - 9,6 L/100km
Mercedes CLE Convertible
Maserati GranTurismo

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mercedes CLE Convertible

Mercedes CLE Cabriolet on tyylikkään moderni avoauto, joka yhdistää huolella viilattua muotoilua virkistävään avoajon kokemukseen. Sisätilat tuntuvat luksukselta joka päivä ja ajettavuus antaa turvallisen mutta nautinnollisen tunteen — täydellinen kumppani pitkille kesäajeluille ja spontaaniin kaupunkikierrokseen.

Tiedot

Maserati GranTurismo

Maserati GranTurismo huokuu italialaista eleganssia ja saapuu paikalle kuin punainen matto, jonka läpi haluat ajaa hitaasti ja näyttävästi. Ajettavuus yhdistää selkeän urheilullisuuden ja hemmottelevan mukavuuden, joten se on hankinta niille, jotka etsivät statusta ja tunnekirjoa liikennevalojen taisteluihin — arkiajossa voi joutua muistuttamaan itselleen, että käytännöllisyys ei aina ole etusijalla.

Tiedot
Mercedes CLE Convertible
Maserati GranTurismo

Kustannukset ja kulutus

Hinta
64 700 - 132 800 €
Hinta
165 100 - 207 300 €
Kulutus L/100km
4,9 - 9,6 L/100km
Kulutus L/100km
10 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
128 - 218 g/km
CO2
226 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
66 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Avoauto
Kori
Coupé
Istuimet
4
Istuimet
4
Ovet
2
Ovet
-
Omamassa
1 925 - 2 110 kg
Omamassa
1 795 kg
Tavaratila
375 - 385 L
Tavaratila
310 L
Pituus
4 850 - 4 853 mm
Pituus
-
Leveys
1 861 mm
Leveys
1 957 mm
Korkeus
1 424 - 1 435 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
380 - 435 kg
Kantavuus
500 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
193 - 472 hv
Teho hv
490 - 550 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,4 - 9,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,5 - 3,9 s
Huippunopeus
220 - 250 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 560 Nm
Vääntömomentti
600 - 650 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
142 - 347 kW
Teho kW
361 - 404 kW
Iskutilavuus
1 993 - 2 999 cm3
Iskutilavuus
2 992 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
G, E, F, D
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Mercedes-Benz
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.