VS

Mercedes CLA Shooting Brake vs VW Touran vertailu

Vertaa tehoa (354 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (49 600 € vs 43 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes CLA Shooting Brake vai VW Touran?

Mercedes CLA Shooting Brake vs VW Touran: tärkeimmät erot

Mercedes CLA Shooting Brake

5 (2 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi enemmän tehoa
  • minimaalisesti taloudellisempi
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

VW Touran

4,6 (3 Arvostelut)
arvioi
  • jonkin verran halvempi
  • jonkin verran kevyempi
  • vakuuttavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

CLA Shooting Brake

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

VW Touran on jonkin verran edullisempi – sen lähtöhinta on 43 800 € , kun taas Mercedes CLA Shooting Brake maksaa 49 600 € . Ero on noin 5 853 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mercedes CLA Shooting Brake kuluttaa 5 L/100km ja on siten minimaalisesti taloudellisempi kuin VW Touran, jonka kulutus on 5,2 L/100km. Ero on noin 0,2 L/100km.

Touran

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Mercedes CLA Shooting Brake tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa354 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 204 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes CLA Shooting Brake on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5 s, kun taas VW Touran tarvitsee 8,9 s. Ero on noin 3,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes CLA Shooting Brake vetää erottuvasti voimakkaammin, 515 Nm verrattuna 360 Nm:een. Eroa on noin 155 Nm.

CLA Shooting Brake

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW Touran on jonkin verran kevyempi – 1 520 kg verrattuna 1 710 kg:een. Painoero on noin 190 kg.

Tavaratilan koossa VW Touran tarjoaa vakuuttavasti enemmän tilaa – 834 L verrattuna 455 L:een. Ero on noin 379 L.

Kantavuudessa VW Touran tarjoaa erottuvasti enemmän – 601 kg verrattuna 460 kg:een. Ero on noin 141 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mercedes CLA Shooting Brake hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 49 600 €
CLA Shooting Brake

Mercedes CLA Shooting Brake

  • Moottorityyppi : Sähkö, Täyshybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto, Etuveto
  • Teho hv : 156 - 354 hv
  • Kulutus L/100km : 5 - 5,4 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 12,7 - 13,3 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 525 - 768 km
Mercedes CLA Shooting Brake
VW Touran

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mercedes CLA Shooting Brake

Mercedes CLA Shooting Brake on sporttisen coupén linjoilla varustettu farmari, joka erottuu katukuvassa tyylikkyydellään mutta taipuu samalla arjen käytännöllisyyteen. Ohjaamo henkii pientä luksusta ja ajettavuus pitää kuljettajan hymyssä mutkaisilla teillä, joten se sopii ostajalle joka haluaa persoonallisuutta ilman tylsää kompromissia.

Tiedot

VW Touran

Touran on suomalaisperheen järkevä valinta: käytännöllinen ja tilava arkiauto, joka pitää tavarat ojennuksessa ja matkustajat tyytyväisinä ilman turhaa koreilua. Ajettavuus on ennakoiva ja mukava, joten tämä on fiksu ostos niille, jotka haluavat toimivuutta sen sijaan että näyttäisivät ulkokuoren kerskailua.

Tiedot
Mercedes CLA Shooting Brake
VW Touran

Kustannukset ja kulutus

Hinta
49 600 - 74 100 €
Hinta
43 800 - 55 000 €
Kulutus L/100km
5 - 5,4 L/100km
Kulutus L/100km
5,2 - 6,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
12,7 - 13,3 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
525 - 768 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 123 g/km
CO2
136 - 149 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
MPV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 710 - 2 155 kg
Omamassa
1 520 - 1 631 kg
Tavaratila
455 L
Tavaratila
834 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 855 mm
Leveys
1 829 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
430 - 460 kg
Kantavuus
590 - 601 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö, Täyshybridi
Moottorityyppi
Bensiini, Diesel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto, Neliveto, Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
156 - 354 hv
Teho hv
122 - 150 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5 - 8,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 10,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
280 - 515 Nm
Vääntömomentti
250 - 360 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
115 - 260 kW
Teho kW
90 - 110 kW
Iskutilavuus
1 499 cm3
Iskutilavuus
1 498 - 1 968 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
A, C, D
CO2-tehokkuusluokka
E
Merkki
Mercedes-Benz
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.