Vertaa tehoa (131 hv vs 41 hv), tavaratilaa ja hintaa (27 300 € vs 24 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes Citan vai TYN-e TX1-e?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
TYN-e TX1-e on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 24 800 € , kun taas Mercedes Citan maksaa 27 300 € . Ero on noin 2 497 €.
Sähköisessä toimintamatkassa Mercedes Citan suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 280 km:een, noin 145 km enemmän kuin TYN-e TX1-e.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Mercedes Citan tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa – 131 hv verrattuna 41 hv:een. Ero on noin 90 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes Citan vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 270 Nm verrattuna 120 Nm:een. Eroa on noin 150 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Mercedes Citan tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa TYN-e TX1-e on vakuuttavasti kevyempi – 930 kg verrattuna 1 556 kg:een. Painoero on noin 626 kg.
Kantavuudessa Mercedes Citan tarjoaa minimaalisesti enemmän – 644 kg verrattuna 620 kg:een. Ero on noin 24 kg.
Mercedes Citan on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mercedes Citan on käytännöllinen ja kompakti työjuhta, joka tuo Mercedes-tuntua arjen kuljetuksiin ilman turhaa kikkailua. Se on viisas valinta kaupunkikuskille ja pienyrittäjälle: tilaratkaisut toimivat, ajo tuntuu turvalliselta ja sisustus pitää pienen ripauksen premiumia mukana, vaikka päätyisitkin kuskaamaan välillä ystävän sohvaa.
TiedotTYN-e TX1-e istuu katukuvaan itsevarmasti — pirteä muotoilu ja ketterä luonne tekevät siitä erinomaisen valinnan kaupunkiajoon. Sisältä se yllättää fiksulla käytännöllisyydellään ja miellyttävällä ajotuntumalla, joten jos haluat huoletonta ja edullista sähköistä kaupunkiajelua, tämä kannattaa ehdottomasti testata.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
27 300 - 36 600 €
|
Hinta
24 800 €
|
|
Kulutus L/100km
5,2 - 7,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
19,3 - 20,7 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
265 - 280 km
|
Sähköinen toimintasäde
135 km
|
|
Akun kapasiteetti
45 kWh
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 - 167 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
54 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Korkeakattoinen farmari
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 556 - 2 010 kg
|
Omamassa
930 kg
|
|
Tavaratila
0 - 551 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
4 498 - 4 922 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 859 mm
|
Leveys
1 465 mm
|
|
Korkeus
1 811 - 1 830 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 979 - 3 660 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
485 - 644 kg
|
Kantavuus
620 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Diesel, Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
95 - 131 hv
|
Teho hv
41 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
13 - 15,5 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
132 - 183 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
200 - 270 Nm
|
Vääntömomentti
120 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
70 - 96 kW
|
Teho kW
30 kW
|
|
Iskutilavuus
1 332 - 1 461 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 021 - 2 024
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
F, E, A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Mercedes-Benz
|
Merkki
TYN-e
|