Vertaa tehoa (680 hv vs 102 hv), tavaratilaa ja hintaa (50 200 € vs 20 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes C-Class Saloon vai Renault Express?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Renault Express on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 20 800 € , kun taas Mercedes C-Class Saloon maksaa 50 200 € . Ero on noin 29 419 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mercedes C-Class Saloon kuluttaa 4,5 L/100km ja on siten tuskin taloudellisempi kuin Renault Express, jonka kulutus on 4,6 L/100km. Ero on noin 0,1 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Mercedes C-Class Saloon tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 680 hv verrattuna 102 hv:een. Ero on noin 578 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes C-Class Saloon on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,4 s, kun taas Renault Express tarvitsee 11,9 s. Ero on noin 8,5 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes C-Class Saloon vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 1 020 Nm verrattuna 240 Nm:een. Eroa on noin 780 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Mercedes C-Class Saloon tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Renault Express on selvästi kevyempi – 1 296 kg verrattuna 1 695 kg:een. Painoero on noin 399 kg.
Kantavuudessa Renault Express tarjoaa jonkin verran enemmän – 700 kg verrattuna 570 kg:een. Ero on noin 130 kg.
Mercedes C-Class Saloon antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mercedes C‑luokan sedan on rauhallisen tyylikäs paketti, jossa moderni sisustus ja ajettava dynamiikka kohtaavat arjen vaatimukset. Se sopii ostajalle, joka haluaa pienen luksuksen tunteen ilman turhaa prameilua — ja joka arvostaa yhtä lailla huomiota kuin mukavuutta.
TiedotRenault Express on käytännöllinen ja pirteä kaupunkitavara-auto, joka sopii niin yrittäjälle kuin aktiiviselle perheelle. Se ei yritä olla luksus, vaan tarjoaa huolettoman hyötykäytön, ketterän pysäköitävyyden ja luotettavan kumppanin töihin ja viikonloppuprojekteihin — ilman turhaa turhamaisuutta.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
50 200 - 125 700 €
|
Hinta
20 800 - 23 700 €
|
|
Kulutus L/100km
4,5 - 9 L/100km
|
Kulutus L/100km
4,6 - 6,6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
11 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
119 - 205 g/km
|
CO2
121 - 149 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Sedan
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
4
|
|
Omamassa
1 695 - 2 165 kg
|
Omamassa
1 296 - 1 390 kg
|
|
Tavaratila
280 - 455 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 393 mm
|
|
Leveys
1 820 - 1 900 mm
|
Leveys
1 775 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 811 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
3 300 L
|
|
Kantavuus
485 - 570 kg
|
Kantavuus
575 - 700 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuaali
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
183 - 680 hv
|
Teho hv
75 - 102 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,4 - 8,6 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,9 - 16,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
100 - 167 km/h
|
|
Vääntömomentti
250 - 1 020 Nm
|
Vääntömomentti
200 - 240 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
135 - 500 kW
|
Teho kW
55 - 75 kW
|
|
Iskutilavuus
1 496 - 1 999 cm3
|
Iskutilavuus
1 332 - 1 461 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2021
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E, D, G
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E
|
|
Merkki
Mercedes-Benz
|
Merkki
Renault
|