Vertaa tehoa (843 hv vs 952 hv), tavaratilaa ja hintaa (118 200 € vs 107 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes AMG GT 4-Door Coupé vai Porsche Taycan Wagon?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Porsche Taycan Wagon on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 107 800 € , kun taas Mercedes AMG GT 4-Door Coupé maksaa 118 200 € . Ero on noin 10 330 €.
Sähköisessä toimintamatkassa Porsche Taycan Wagon suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 652 km:een, noin 641 km enemmän kuin Mercedes AMG GT 4-Door Coupé.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Porsche Taycan Wagon tarjoaa vähän enemmän tehoa – 952 hv verrattuna 843 hv:een. Ero on noin 109 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Porsche Taycan Wagon on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,4 s, kun taas Mercedes AMG GT 4-Door Coupé tarvitsee 2,9 s. Ero on noin 0,5 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes AMG GT 4-Door Coupé vetää selvästi voimakkaammin, 1 470 Nm verrattuna 1 110 Nm:een. Eroa on noin 360 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 4 henkilölle.
Omapainossa Mercedes AMG GT 4-Door Coupé on hieman kevyempi – 2 040 kg verrattuna 2 190 kg:een. Painoero on noin 150 kg.
Tavaratilan koossa Mercedes AMG GT 4-Door Coupé tarjoaa minimaalisesti enemmän tilaa – 461 L verrattuna 446 L:een. Ero on noin 15 L.
Kantavuudessa Porsche Taycan Wagon tarjoaa lievästi enemmän – 605 kg verrattuna 510 kg:een. Ero on noin 95 kg.
Porsche Taycan Wagon antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mercedes-AMG GT 4-ovinen coupé laittaa urheiluauton ilmeen ja luksussedanin käytännöllisyyden samaan pakettiin, ja lopputulos näyttää hyvälle ilman turhaa kiillotusta. Ohjaamossa arjen tarpeet on huomioitu, mutta pääosassa on silti ajamisen ilo — täydellinen valinta ostajalle joka haluaa sekä statusta että pientä adrenaliinipiikkiä.
TiedotJos haluat sähköauton, joka on yhtä kotonaan sekä moottoritiellä että marketin parkkipaikalla, Porsche Taycan farmari yhdistää urheilullisen luonteen ja arjen käytännöllisyyden sulavasti. Se tarjoaa Porsche-ajoelämyksen ilman kompromisseja tavaratilan ja perhekäytön suhteen — sopii ostajalle, joka vaatii tunteita ja järkeä samassa paketissa.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
118 200 - 221 300 €
|
Hinta
107 800 - 221 300 €
|
|
Kulutus L/100km
9,5 - 12,7 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
17,5 - 19 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
11 km
|
Sähköinen toimintasäde
537 - 652 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
215 - 287 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
73 - 80 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Coupé
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
4
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 040 - 2 380 kg
|
Omamassa
2 190 - 2 400 kg
|
|
Tavaratila
335 - 461 L
|
Tavaratila
405 - 446 L
|
|
Pituus
5 054 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 953 mm
|
Leveys
1 966 - 1 967 mm
|
|
Korkeus
1 447 - 1 455 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
380 - 510 kg
|
Kantavuus
475 - 605 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
|
Teho hv
389 - 843 hv
|
Teho hv
408 - 952 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 - 4,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,4 - 4,8 s
|
|
Huippunopeus
270 - 316 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
500 - 1 470 Nm
|
Vääntömomentti
410 - 1 110 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
286 - 620 kW
|
Teho kW
300 - 700 kW
|
|
Iskutilavuus
2 999 - 3 982 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Mercedes-Benz
|
Merkki
Porsche
|