VS

McLaren Supercar Series Coupe vs Porsche 911 Coupe vertailu

Vertaa tehoa (700 hv vs 711 hv), tavaratilaa ja hintaa (258 900 € vs 153 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, McLaren Supercar Series Coupe vai Porsche 911 Coupe?

McLaren Supercar Series Coupe vs Porsche 911 Coupe: tärkeimmät erot

McLaren Supercar Series Coupe

  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • tuskin kevyempi
Tiedot

Porsche 911 Coupe

  • merkittävästi halvempi
  • minimaalisesti enemmän tehoa
  • vähän nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

911 Coupe

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Porsche 911 Coupe on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 153 000 € , kun taas McLaren Supercar Series Coupe maksaa 258 900 € . Ero on noin 105 973 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: McLaren Supercar Series Coupe kuluttaa 4,6 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Porsche 911 Coupe, jonka kulutus on 10,3 L/100km. Ero on noin 5,7 L/100km.

911 Coupe

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Porsche 911 Coupe tarjoaa minimaalisesti enemmän tehoa711 hv verrattuna 700 hv:een. Ero on noin 11 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Porsche 911 Coupe on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,5 s, kun taas McLaren Supercar Series Coupe tarvitsee 3 s. Ero on noin 0,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Porsche 911 Coupe vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 720 Nm:een. Eroa on noin 80 Nm.

911 Coupe

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 2 henkilölle.

Omapainossa McLaren Supercar Series Coupe on tuskin kevyempi – 1 498 kg verrattuna 1 536 kg:een. Painoero on noin 38 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

McLaren Supercar Series Coupe voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

258 941 €
default

McLaren Supercar Series Coupe

  • Moottorityyppi : Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto
  • Teho hv : 700 hv
  • Kulutus L/100km : 4,6 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 33 km
McLaren Supercar Series Coupe
Porsche 911 Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

McLaren Supercar Series Coupe

McLaren Supercar Coupe on atleettinen, veistoksellinen superauto, joka kääntää katseet ja lupaa adrenaliinia aina kun painat kaasua. Ohjaamossa sen terävä luonne palkitsee osaavan kuljettajan, mutta muistuttaa myös, että tämän kaltaisen koneen kanssa ilo tulee vastuullisesti — ja ehkä pienen hymyn kera naapurien kateudesta.

Tiedot

Porsche 911 Coupe

Porsche 911 on ikoninen coupé, joka yhdistää terävän ajettavuuden ja yllättävän arkipäiväisen käytettävyyden — se hymyilee mutkassa ja pysyy tyylikkäänä parkkiruutuun kääntyessä. Ohjaamossa kaikki on suunniteltu kuljettajalle, ja ajokokemus on yhtä aikaa tarkka, herkkä ja nautinnollinen — sellainen auto, jonka kanssa viikonloppufiilistely ja naapurien kate tuntuvat perustelluilta.

Tiedot
McLaren Supercar Series Coupe
Porsche 911 Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
258 900 €
Hinta
153 000 - 366 000 €
Kulutus L/100km
4,6 L/100km
Kulutus L/100km
10,3 - 13,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
33 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
104 g/km
CO2
233 - 312 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Coupé
Kori
Coupé
Istuimet
2
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 498 kg
Omamassa
1 536 - 1 815 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
373 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 913 mm
Leveys
1 852 - 1 900 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
-
Kantavuus
228 - 310 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini, Täyshybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
700 hv
Teho hv
394 - 711 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,5 - 4,5 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
720 Nm
Vääntömomentti
450 - 800 Nm
Sylinterien lukumäärä
6
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
515 kW
Teho kW
290 - 523 kW
Iskutilavuus
2 993 cm3
Iskutilavuus
2 981 - 3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2 024 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
C
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
McLaren
Merkki
Porsche
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.