VS

McLaren GT Series vs Nissan X-Trail vertailu

Vertaa tehoa (635 hv vs 213 hv), tavaratilaa ja hintaa (213 600 € vs 41 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, McLaren GT Series vai Nissan X-Trail?

McLaren GT Series vs Nissan X-Trail: tärkeimmät erot

McLaren GT Series

  • selvästi enemmän tehoa
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • tuskin kevyempi
Tiedot

Nissan X-Trail

4,6 (5 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • merkittävästi taloudellisempi
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

GT Series

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Nissan X-Trail on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 41 500 € , kun taas McLaren GT Series maksaa 213 600 € . Ero on noin 172 089 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Nissan X-Trail kuluttaa 5,7 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin McLaren GT Series, jonka kulutus on 11,9 L/100km. Ero on noin 6,2 L/100km.

X-Trail

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa McLaren GT Series tarjoaa selvästi enemmän tehoa635 hv verrattuna 213 hv:een. Ero on noin 422 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren GT Series on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,2 s, kun taas Nissan X-Trail tarvitsee 7 s. Ero on noin 3,8 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: McLaren GT Series vetää lievästi voimakkaammin, 630 Nm verrattuna 525 Nm:een. Eroa on noin 105 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Nissan X-Trail tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 2.

Omapainossa McLaren GT Series on tuskin kevyempi – 1 520 kg verrattuna 1 668 kg:een. Painoero on noin 148 kg.

Tavaratilan koossa Nissan X-Trail tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 585 L verrattuna 420 L:een. Ero on noin 165 L.

Kuka voittaa datavertailun?

Nissan X-Trail antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 41 500 €
X-Trail

Nissan X-Trail

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Täyshybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 163 - 213 hv
  • Kulutus L/100km : 5,7 - 6,9 L/100km
McLaren GT Series
Nissan X-Trail

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

McLaren GT Series

McLaren GT istuu grand tourerin roolissa kuin italialainen smokki: urheilullinen, mutta yllättävän mukava päivittäiseen matkustukseen. Ajaminen tuntuu herkältä ja elävältä, joten se sopii mainiosti pitkille matkoille – ja kerää katseet ilman turhaa pauhua.

Tiedot

Nissan X-Trail

Nissan X-Trail on käytännöllinen ja luotettava katumaasturi, joka sopii niin perheen arkeen kuin pitemmillekin reissuille. Hillitty ulkonäkö kätkee avaran ja fiksun sisustan, ja ajettavuus tekee arjen matkanteosta ripauksen seikkailua ilman turhaa dramatiikkaa.

Tiedot
McLaren GT Series
Nissan X-Trail

Kustannukset ja kulutus

Hinta
213 600 €
Hinta
41 500 - 61 400 €
Kulutus L/100km
11,9 L/100km
Kulutus L/100km
5,7 - 6,9 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
270 g/km
CO2
131 - 161 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Coupé
Kori
SUV
Istuimet
2
Istuimet
5 - 7
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 520 kg
Omamassa
1 668 - 1 961 kg
Tavaratila
420 L
Tavaratila
177 - 585 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
2 045 mm
Leveys
1 840 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
-
Kantavuus
432 - 574 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Täyshybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
635 hv
Teho hv
163 - 213 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7 - 9,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
630 Nm
Vääntömomentti
300 - 525 Nm
Sylinterien lukumäärä
8
Sylinterien lukumäärä
3
Teho kW
467 kW
Teho kW
120 - 157 kW
Iskutilavuus
3 994 cm3
Iskutilavuus
1 497 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
F, D, E
Merkki
McLaren
Merkki
Nissan
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.