Vertaa tehoa (258 hv vs 549 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 800 € vs 234 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mazda 6 Saloon vai Bentley Continental Coupe?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Mazda 6 Saloon on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 46 800 € , kun taas Bentley Continental Coupe maksaa 234 600 € . Ero on noin 187 771 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Bentley Continental Coupe tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 549 hv verrattuna 258 hv:een. Ero on noin 291 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Bentley Continental Coupe on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4 s, kun taas Mazda 6 Saloon tarvitsee 7,6 s. Ero on noin 3,6 s sekuntia.
Huippunopeudessa Bentley Continental Coupe on ratkaisevasti nopeampi – se yltää 318 km/h:een, kun taas Mazda 6 Saloon saavuttaa 175 km/h. Ero on noin 143 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Bentley Continental Coupe vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 770 Nm verrattuna 320 Nm:een. Eroa on noin 450 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Mazda 6 Saloon tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.
Omapainossa Mazda 6 Saloon on hieman kevyempi – 2 027 kg verrattuna 2 165 kg:een. Painoero on noin 138 kg.
Tavaratilan koossa Bentley Continental Coupe tarjoaa hieman enemmän tilaa – 358 L verrattuna 336 L:een. Ero on noin 22 L.
Kantavuudessa Bentley Continental Coupe tarjoaa erottuvasti enemmän – 475 kg verrattuna 360 kg:een. Ero on noin 115 kg.
Mazda 6 Saloon ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mazda 6 tuntuu ajossa yhtä vaivattomalta ja arvokkaalta kuin se näyttää, yhdistäen sulavan muotoilun ja mukavuuden tyylikkääksi paketiksi. Sisätilat on suunniteltu kuljettajalle miellyttäviksi ja käytännöllisiksi, joten tämä sedan on loistava valinta niille, jotka haluavat ajamisen tuntua arjen nautinnoksi, eivät tylsäksi kompromissiksi.
Tiedot
Bentley Continental Coupé on kuin arvokkaasti pukeutunut lontoolainen herrasmies, joka kaartaa katukuvaan hillityllä tyylillä ja kääntää katseet vaivattomalla läsnäolollaan. Ajettavuus yhdistyy äärimmäiseen ylellisyyteen niin sulavasti, että ajokokemus tuntuu yhtä lailla juhlahetkeltä kuin arjen nautinnolta — ja hymy ratin takana on helposti tarttuva.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
46 800 - 50 500 €
|
Hinta
234 600 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
11,8 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
16,5 - 16,6 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
479 - 552 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
268 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
90 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Sedan
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4
|
|
Ovet
5
|
Ovet
2
|
|
Omamassa
2 027 - 2 028 kg
|
Omamassa
2 165 kg
|
|
Tavaratila
336 L
|
Tavaratila
358 L
|
|
Pituus
4 921 mm
|
Pituus
4 850 mm
|
|
Leveys
1 890 mm
|
Leveys
1 966 mm
|
|
Korkeus
1 491 mm
|
Korkeus
1 405 mm
|
|
Maksimi tavaratila
1 074 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
359 - 360 kg
|
Kantavuus
475 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
245 - 258 hv
|
Teho hv
549 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,6 - 7,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 s
|
|
Huippunopeus
175 km/h
|
Huippunopeus
318 km/h
|
|
Vääntömomentti
320 Nm
|
Vääntömomentti
770 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
|
Teho kW
180 - 190 kW
|
Teho kW
404 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
3 996 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2019
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Mazda
|
Merkki
Bentley
|