VS

Mazda 3 Sedan vs Maxus T60 MAX vertailu

Vertaa tehoa (186 hv vs 215 hv), tavaratilaa ja hintaa (30 900 € vs 49 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mazda 3 Sedan vai Maxus T60 MAX?

Mazda 3 Sedan vs Maxus T60 MAX: tärkeimmät erot

Mazda 3 Sedan

4,7 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • merkittävästi taloudellisempi
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi kevyempi
Tiedot

Maxus T60 MAX

5 (2 Arvostelut)
arvioi
  • lievästi enemmän tehoa
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

3 Sedan

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Mazda 3 Sedan on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 30 900 € , kun taas Maxus T60 MAX maksaa 49 600 € . Ero on noin 18 650 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mazda 3 Sedan kuluttaa 5,5 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Maxus T60 MAX, jonka kulutus on 9,1 L/100km. Ero on noin 3,6 L/100km.

T60 MAX

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Maxus T60 MAX tarjoaa lievästi enemmän tehoa215 hv verrattuna 186 hv:een. Ero on noin 29 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mazda 3 Sedan on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8,1 s, kun taas Maxus T60 MAX tarvitsee 11,9 s. Ero on noin 3,8 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maxus T60 MAX vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 500 Nm verrattuna 240 Nm:een. Eroa on noin 260 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Mazda 3 Sedan on selvästi kevyempi – 1 417 kg verrattuna 2 275 kg:een. Painoero on noin 858 kg.

Kantavuudessa Maxus T60 MAX tarjoaa merkittävästi enemmän – 1 225 kg verrattuna 501 kg:een. Ero on noin 724 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mazda 3 Sedan hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 30 900 €
3 Sedan

Mazda 3 Sedan

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 140 - 186 hv
  • Kulutus L/100km 5,5 - 6 L/100km
Mazda 3 Sedan
Maxus T60 MAX

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mazda 3 Sedan

Mazda 3 Sedan on tyylikäs ja ajamisen iloa tarjoava perhesedan, joka yhdistää sporttisen tuntuman ja arjen toimivuuden ilman turhaa krumeluuria. Sisätilat tuntuvat laadukkailta ja kuskin näkökulmasta harkituilta, joten se sopii niille, jotka haluavat mukavaa menoa ilman liiallista pröystäilyä.

Tiedot

Maxus T60 MAX

Maxus T60 MAX on jykevä ja moderni lava-auto, joka tarjoaa käytännöllisyyttä ja reilusti tilaa niin työaamuun kuin vapaa-ajan retkiin. Ajo tuntuu vakaalta ja vaivattomalta, ja hinta-laatusuhde tekee siitä houkuttelevan vaihtoehdon niille, jotka kaipaavat rehellistä kapasiteettia ilman ylimääräistä show'ta.

Tiedot
Mazda 3 Sedan
Maxus T60 MAX

Kustannukset ja kulutus

Hinta
30 900 - 42 200 €
Hinta
49 600 €
Kulutus L/100km
5,5 - 6 L/100km
Kulutus L/100km
9,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
123 - 137 g/km
CO2
239 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
Pickup
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 417 - 1 468 kg
Omamassa
2 275 kg
Tavaratila
450 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 795 mm
Leveys
1 960 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
482 - 501 kg
Kantavuus
1 225 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Diesel
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
140 - 186 hv
Teho hv
215 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,1 - 9,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
238 - 240 Nm
Vääntömomentti
500 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
103 - 137 kW
Teho kW
158 kW
Iskutilavuus
1 998 - 2 488 cm3
Iskutilavuus
1 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
D, E
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Mazda
Merkki
Maxus
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.