Vertaa tehoa (245 hv vs 276 hv), tavaratilaa ja hintaa (71 900 € vs 82 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Maxus Mifa 9 vai Mercedes VLE?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Maxus Mifa 9 on vähän edullisempi – sen lähtöhinta on 71 900 € , kun taas Mercedes VLE maksaa 82 300 € . Ero on noin 10 431 €.
Sähkönkulutuksessa etu on Mercedes VLE: se kuluttaa 18,6 kWh/100km ja on lievästi energiatehokkaampi kuin Maxus Mifa 9, jonka kulutus on 21,3 kWh/100km. Ero on noin 2,7 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Mercedes VLE suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 707 km:een, noin 267 km enemmän kuin Maxus Mifa 9.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Mercedes VLE tarjoaa jonkin verran enemmän tehoa – 276 hv verrattuna 245 hv:een. Ero on noin 31 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maxus Mifa 9 on tuskin nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8,9 s, kun taas Mercedes VLE tarvitsee 9,5 s. Ero on noin 0,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes VLE vetää vähän voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 350 Nm:een. Eroa on noin 50 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 7 henkilölle.
Omapainossa Maxus Mifa 9 on ilmeisesti kevyempi – 2 385 kg verrattuna 2 900 kg:een. Painoero on noin 515 kg.
Tavaratilan koossa Mercedes VLE tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 795 L verrattuna 466 L:een. Ero on noin 329 L.
Kantavuudessa Mercedes VLE tarjoaa lievästi enemmän – 711 kg verrattuna 615 kg:een. Ero on noin 96 kg.
Mercedes VLE on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mifa 9 on moderni ja tilava sähköinen tila-auto, joka tekee matkanteosta rauhallisen ja vaivattoman niin arjessa kuin pidemmilläkin retkillä. Sisustus on harkittu ja käytännöllinen, joten perheet ja aktiiviset kuluttajat löytävät siitä paljon hyvää — koeajo kertoo lopulta, sopiiko se juuri sinun tarpeisiisi.
Tiedot
Mercedes VLE on monikäyttöinen ja hillityn ylellinen tila-auto, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja mukavuuden. Ajossa se tuntuu vakaalta ja tarjoaa runsaan tilan sekä joustavat sisustusratkaisut niin työ- kuin vapaa-ajan tarpeisiin.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
71 900 - 86 500 €
|
Hinta
82 300 - 112 100 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
21,3 - 21,8 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
18,6 - 20,2 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
430 - 440 km
|
Sähköinen toimintasäde
657 - 707 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
MPV
|
Kori
Bussi
|
|
Istuimet
7
|
Istuimet
5 - 7
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 385 - 2 610 kg
|
Omamassa
2 900 - 3 161 kg
|
|
Tavaratila
466 L
|
Tavaratila
795 L
|
|
Pituus
5 270 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
2 000 mm
|
Leveys
1 999 mm
|
|
Korkeus
1 840 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
2 017 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
485 - 615 kg
|
Kantavuus
497 - 711 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
245 hv
|
Teho hv
276 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 9,2 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,5 s
|
|
Huippunopeus
180 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
350 Nm
|
Vääntömomentti
400 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
180 kW
|
Teho kW
203 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2023
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Maxus
|
Merkki
Mercedes-Benz
|