Vertaa tehoa (245 hv vs 212 hv), tavaratilaa ja hintaa (71 900 € vs 44 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Maxus Mifa 9 vai BYD Seal 6?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
BYD Seal 6 on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 44 800 € , kun taas Maxus Mifa 9 maksaa 71 900 € . Ero on noin 27 092 €.
Sähkönkulutuksessa etu on BYD Seal 6: se kuluttaa 7,8 kWh/100km ja on selvästi energiatehokkaampi kuin Maxus Mifa 9, jonka kulutus on 21,3 kWh/100km. Ero on noin 13,5 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Maxus Mifa 9 suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 440 km:een, noin 339 km enemmän kuin BYD Seal 6.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Maxus Mifa 9 tarjoaa jonkin verran enemmän tehoa – 245 hv verrattuna 212 hv:een. Ero on noin 33 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BYD Seal 6 on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8,5 s, kun taas Maxus Mifa 9 tarvitsee 8,9 s. Ero on noin 0,4 s sekuntia.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Maxus Mifa 9 tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.
Omapainossa BYD Seal 6 on huomattavasti kevyempi – 1 710 kg verrattuna 2 385 kg:een. Painoero on noin 675 kg.
Kantavuudessa Maxus Mifa 9 tarjoaa huomattavasti enemmän – 615 kg verrattuna 435 kg:een. Ero on noin 180 kg.
BYD Seal 6 vain pieni etu objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mifa 9 on moderni ja tilava sähköinen tila-auto, joka tekee matkanteosta rauhallisen ja vaivattoman niin arjessa kuin pidemmilläkin retkillä. Sisustus on harkittu ja käytännöllinen, joten perheet ja aktiiviset kuluttajat löytävät siitä paljon hyvää — koeajo kertoo lopulta, sopiiko se juuri sinun tarpeisiisi.
Tiedot
BYD Seal 6 on tyylikäs ja sporttinen sähköauto, joka kääntää katseet modernilla muotoilullaan ja viimeistellyllä sisustallaan. Ajettavuus tuntuu dynaamiselta ja mukavuus korkeatasoiselta, joten se on vakuuttava valinta sekä kaupunkiin että pidemmille matkoille — ja hinta-laatusuhde saa kilpailijat heräämään.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
71 900 - 86 500 €
|
Hinta
44 800 - 52 100 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
21,3 - 21,8 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
7,8 - 11,2 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
430 - 440 km
|
Sähköinen toimintasäde
54 - 101 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
38 - 60 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
MPV
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
7
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 385 - 2 610 kg
|
Omamassa
1 710 - 1 805 kg
|
|
Tavaratila
466 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
5 270 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
2 000 mm
|
Leveys
1 875 mm
|
|
Korkeus
1 840 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
2 017 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
485 - 615 kg
|
Kantavuus
435 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
245 hv
|
Teho hv
184 - 212 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 9,2 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,5 - 8,9 s
|
|
Huippunopeus
180 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
350 Nm
|
Vääntömomentti
-
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
180 kW
|
Teho kW
135 - 156 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
1 498 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2023
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
B
|
|
Merkki
Maxus
|
Merkki
BYD
|