VS

Maserati Levante vs Hongqi HS5 vertailu

Vertaa tehoa (430 hv vs 218 hv), tavaratilaa ja hintaa (114 100 € vs 43 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Maserati Levante vai Hongqi HS5?

Maserati Levante vs Hongqi HS5: tärkeimmät erot

Maserati Levante

5 (4 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • vakuuttavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Hongqi HS5

  • selvästi halvempi
  • hieman taloudellisempi
  • vähän kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Levante

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Hongqi HS5 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 43 800 € , kun taas Maserati Levante maksaa 114 100 € . Ero on noin 70 371 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Hongqi HS5 kuluttaa 9,5 L/100km ja on siten hieman taloudellisempi kuin Maserati Levante, jonka kulutus on 9,7 L/100km. Ero on noin 0,2 L/100km.

HS5

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Maserati Levante tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa430 hv verrattuna 218 hv:een. Ero on noin 212 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati Levante on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,2 s, kun taas Hongqi HS5 tarvitsee 8,7 s. Ero on noin 3,5 s sekuntia.

Huippunopeudessa Maserati Levante on selvästi nopeampi – se yltää 264 km/h:een, kun taas Hongqi HS5 saavuttaa 204 km/h. Ero on noin 60 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati Levante vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 580 Nm verrattuna 340 Nm:een. Eroa on noin 240 Nm.

Levante

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Hongqi HS5 on vähän kevyempi – 1 805 kg verrattuna 2 165 kg:een. Painoero on noin 360 kg.

Tavaratilan koossa Maserati Levante tarjoaa vakuuttavasti enemmän tilaa – 580 L verrattuna 0 L:een. Ero on noin 580 L.

Kantavuudessa Maserati Levante tarjoaa erottuvasti enemmän – 615 kg verrattuna 450 kg:een. Ero on noin 165 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Maserati Levante hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 114 100 €
Levante

Maserati Levante

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 330 - 430 hv
  • Kulutus L/100km : 9,7 - 12,1 L/100km
Maserati Levante
Hongqi HS5

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Maserati Levante

Maserati Levante on italialaisen luksus-SUV:n sielukas yhdistelmä dramaattista muotoilua ja herkullista äänimaailmaa, joka kääntää katseet ja herättää tunteita asfalttiviidakossa. Se sopii ostajalle, joka arvostaa tyylitajua ja ajonautintoa enemmän kuin viivan alle jääviä laskelmia — tämä auto myy tunteen, ei Excel-taulukon rivin.

Tiedot

Hongqi HS5

Hongqi HS5 näyttää ulkoa juhlavalta ja rohkealta – sen linjat kääntävät katseita ja lupaavat luksusta ilman yliampuvaa pröystäilyä. Sisällä se hemmottelee tilalla ja viimeistelyllä, joten se on kiinnostava valinta ostajalle, joka haluaa erottua sujuvasti ja tyylillä.

Tiedot
Maserati Levante
Hongqi HS5

Kustannukset ja kulutus

Hinta
114 100 - 152 900 €
Hinta
43 800 €
Kulutus L/100km
9,7 - 12,1 L/100km
Kulutus L/100km
9,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
221 - 273 g/km
CO2
240 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
80 L
Polttoainesäiliön tilavuus
64 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
4
Ovet
5
Omamassa
2 165 - 2 184 kg
Omamassa
1 805 kg
Tavaratila
580 L
Tavaratila
0 L
Pituus
5 005 mm
Pituus
4 760 mm
Leveys
1 981 mm
Leveys
1 907 mm
Korkeus
1 693 mm
Korkeus
1 700 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
316 - 615 kg
Kantavuus
450 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
330 - 430 hv
Teho hv
218 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,2 - 6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,7 s
Huippunopeus
245 - 264 km/h
Huippunopeus
204 km/h
Vääntömomentti
450 - 580 Nm
Vääntömomentti
340 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
243 - 316 kW
Teho kW
160 kW
Iskutilavuus
1 995 - 2 979 cm3
Iskutilavuus
1 989 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Maserati
Merkki
Hongqi
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.