Vertaa tehoa (406 hv vs 243 hv), tavaratilaa ja hintaa (101 600 € vs 33 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Lotus Emira vai GWM HAVAL H6?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
GWM HAVAL H6 on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 33 300 € , kun taas Lotus Emira maksaa 101 600 € . Ero on noin 68 262 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: GWM HAVAL H6 kuluttaa 5,9 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Lotus Emira, jonka kulutus on 9,2 L/100km. Ero on noin 3,3 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Lotus Emira tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 406 hv verrattuna 243 hv:een. Ero on noin 163 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Lotus Emira on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4 s, kun taas GWM HAVAL H6 tarvitsee 8,3 s. Ero on noin 4,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: GWM HAVAL H6 vetää hieman voimakkaammin, 530 Nm verrattuna 480 Nm:een. Eroa on noin 50 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: GWM HAVAL H6 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Lotus Emira on hieman kevyempi – 1 521 kg verrattuna 1 765 kg:een. Painoero on noin 244 kg.
Tavaratilan koossa GWM HAVAL H6 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 560 L verrattuna 151 L:een. Ero on noin 409 L.
Kantavuudessa GWM HAVAL H6 tarjoaa selvästi enemmän – 375 kg verrattuna 230 kg:een. Ero on noin 145 kg.
GWM HAVAL H6 voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Lotus Emira on viimeinen aidon brittisportin edustaja, jossa ohjaustuntuma ja ajamisen ilo tulevat aina ensin. Näyttävä muotoilu ja herkät reaktiot muuttavat jokaisen ajon pieneksi seikkailuksi, ja hymy ohjauspyörän taakse kestää pidempään kuin hyvä kahvikupillinen.
TiedotHaval H6 on tilava ja yllättävän arvokkaan tuntuinen katumaasturi, joka tarjoaa runsaan varustelun ja mutkattoman arjen mukavuuden ilman turhaa koreilua. Muotoilu on hillitty mutta nykyaikainen, ja ajettavuus rauhallinen ja luotettava — fiksu valinta ostajalle, joka haluaa järkeä ja tyyliä samassa paketissa.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
101 600 - 128 800 €
|
Hinta
33 300 - 36 100 €
|
|
Kulutus L/100km
9,2 - 11,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,9 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
208 - 245 g/km
|
CO2
134 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Coupé
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
2
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 521 - 1 533 kg
|
Omamassa
1 765 kg
|
|
Tavaratila
151 L
|
Tavaratila
560 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 895 mm
|
Leveys
1 886 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
213 - 230 kg
|
Kantavuus
375 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Täyshybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
365 - 406 hv
|
Teho hv
243 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 - 4,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
420 - 480 Nm
|
Vääntömomentti
530 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
268 - 298 kW
|
Teho kW
179 kW
|
|
Iskutilavuus
1 991 - 3 456 cm3
|
Iskutilavuus
1 499 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 023 - 2 025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
D
|
|
Merkki
Lotus
|
Merkki
GWM
|