Vertaa tehoa (550 hv vs 272 hv), tavaratilaa ja hintaa (152 200 € vs 37 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Land Rover Range Rover vai Lynk & Co 02?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Lynk & Co 02 on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 37 500 € , kun taas Land Rover Range Rover maksaa 152 200 € . Ero on noin 114 731 €.
Sähköisessä toimintamatkassa Lynk & Co 02 suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 445 km:een, noin 329 km enemmän kuin Land Rover Range Rover.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Land Rover Range Rover tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 550 hv verrattuna 272 hv:een. Ero on noin 278 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Land Rover Range Rover on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,6 s, kun taas Lynk & Co 02 tarvitsee 5,5 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Land Rover Range Rover vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 323 Nm:een. Eroa on noin 477 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Land Rover Range Rover tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.
Omapainossa Lynk & Co 02 on selvästi kevyempi – 1 895 kg verrattuna 2 504 kg:een. Painoero on noin 609 kg.
Tavaratilan koossa Land Rover Range Rover tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 818 L verrattuna 410 L:een. Ero on noin 408 L.
Kantavuudessa Land Rover Range Rover tarjoaa selvästi enemmän – 846 kg verrattuna 375 kg:een. Ero on noin 471 kg.
Lynk & Co 02 on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Range Rover on brittiläinen luksusmaasturi, joka yhdistää vaivattoman maastokelpoisuuden ja hillityn mutta vaikutusvaltaisen muotoilun. Sisällä se hemmottelee viimeistelyllä ja mukavuudella, ja ajokokemus sopii yhtä hyvin kaupungin kirkkaisiin katuihin kuin metsäpoluille — tosin lompakon asenne kannattaa ottaa huomioon.
TiedotLynk & Co 02 on räväkkä ja urbaani crossover, joka erottuu katukuvassa persoonallisella muotoilullaan ja mutkattomalla arjen käytettävyydellään. Se tarjoaa sopivasti särmää ja mukavuutta ostajalle, joka haluaa tyylikästä teknologiaa ja ajamisen iloa ilman turhaa jäykistelyä.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
152 200 - 334 500 €
|
Hinta
37 500 - 41 700 €
|
|
Kulutus L/100km
2,8 - 11,8 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
17,1 - 17,6 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
115 - 116 km
|
Sähköinen toimintasäde
435 - 445 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
62 - 267 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Maastoauto
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5 - 7
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 504 - 2 810 kg
|
Omamassa
1 895 kg
|
|
Tavaratila
212 - 818 L
|
Tavaratila
410 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
2 047 mm
|
Leveys
1 845 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
645 - 846 kg
|
Kantavuus
375 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
300 - 550 hv
|
Teho hv
272 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,6 - 6,6 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
550 - 800 Nm
|
Vääntömomentti
323 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
221 - 405 kW
|
Teho kW
200 kW
|
|
Iskutilavuus
2 997 - 4 395 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G, B
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Land Rover
|
Merkki
Lynk & Co
|