VS

Land Rover Range Rover vs GWM HAVAL Jolion Pro vertailu

Vertaa tehoa (615 hv vs 177 hv), tavaratilaa ja hintaa (149 200 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Land Rover Range Rover vai GWM HAVAL Jolion Pro?

Land Rover Range Rover vs GWM HAVAL Jolion Pro: tärkeimmät erot

Land Rover Range Rover

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • selvästi taloudellisempi
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

GWM HAVAL Jolion Pro

  • selvästi halvempi
  • vakuuttavasti kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Range Rover

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

GWM HAVAL Jolion Pro on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas Land Rover Range Rover maksaa 149 200 € . Ero on noin 123 176 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Land Rover Range Rover kuluttaa 2,7 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin GWM HAVAL Jolion Pro, jonka kulutus on 7,4 L/100km. Ero on noin 4,7 L/100km.

HAVAL Jolion Pro

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Land Rover Range Rover tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa615 hv verrattuna 177 hv:een. Ero on noin 438 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Land Rover Range Rover on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas GWM HAVAL Jolion Pro tarvitsee 7,9 s. Ero on noin 3,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Land Rover Range Rover vetää selvästi voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 270 Nm:een. Eroa on noin 530 Nm.

Range Rover

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Land Rover Range Rover tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa GWM HAVAL Jolion Pro on vakuuttavasti kevyempi – 1 595 kg verrattuna 2 504 kg:een. Painoero on noin 909 kg.

Kantavuudessa Land Rover Range Rover tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 846 kg verrattuna 330 kg:een. Ero on noin 516 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Land Rover Range Rover on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 149 200 €
Range Rover

Land Rover Range Rover

  • Moottorityyppi : Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel MHEV
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 300 - 615 hv
  • Kulutus L/100km : 2,7 - 11,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 116 - 117 km
Land Rover Range Rover
GWM HAVAL Jolion Pro

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Land Rover Range Rover

Range Rover on brittiläinen luksusmaasturi, joka yhdistää vaivattoman maastokelpoisuuden ja hillityn mutta vaikutusvaltaisen muotoilun. Sisällä se hemmottelee viimeistelyllä ja mukavuudella, ja ajokokemus sopii yhtä hyvin kaupungin kirkkaisiin katuihin kuin metsäpoluille — tosin lompakon asenne kannattaa ottaa huomioon.

Tiedot

GWM HAVAL Jolion Pro

Haval Jolion Pro on yllättävän kypsä paketti katumaasturin ostajalle, joka haluaa paljon varusteita ilman että lompakko alkaa itkeä. Hillitty ulkonäkö, käytännölliset sisätilat ja miellyttävä ajotuntuma tekevät siitä houkuttelevan vaihtoehdon — koeajo saattaa hyvinkin muuttaa ennakkokäsityksesi.

Tiedot
Land Rover Range Rover
GWM HAVAL Jolion Pro

Kustannukset ja kulutus

Hinta
149 200 - 297 500 €
Hinta
26 000 - 28 900 €
Kulutus L/100km
2,7 - 11,7 L/100km
Kulutus L/100km
7,4 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
116 - 117 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
62 - 265 g/km
CO2
167 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Maastoauto
Kori
SUV
Istuimet
5 - 7
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 504 - 2 810 kg
Omamassa
1 595 kg
Tavaratila
212 - 818 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
2 047 mm
Leveys
1 898 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
589 - 846 kg
Kantavuus
330 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel MHEV
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
300 - 615 hv
Teho hv
177 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 6,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
650 - 800 Nm
Vääntömomentti
270 Nm
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
221 - 452 kW
Teho kW
130 kW
Iskutilavuus
2 997 - 4 395 cm3
Iskutilavuus
1 499 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
B, G
CO2-tehokkuusluokka
F
Merkki
Land Rover
Merkki
GWM
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.