VS

Land Rover Range Rover vs Bentley Flying Spur vertailu

Vertaa tehoa (615 hv vs 550 hv), tavaratilaa ja hintaa (149 200 € vs 219 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Land Rover Range Rover vai Bentley Flying Spur?

Land Rover Range Rover vs Bentley Flying Spur: tärkeimmät erot

Land Rover Range Rover

3,3 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • jonkin verran enemmän tehoa
  • erottuvasti taloudellisempi
  • vakuuttavasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Bentley Flying Spur

  • melkein huomaamattomasti nopeampi 0–100 km/h
  • minimaalisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Range Rover

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Land Rover Range Rover on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 149 200 € , kun taas Bentley Flying Spur maksaa 219 900 € . Ero on noin 70 649 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Land Rover Range Rover kuluttaa 2,7 L/100km ja on siten erottuvasti taloudellisempi kuin Bentley Flying Spur, jonka kulutus on 3,3 L/100km. Ero on noin 0,6 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Land Rover Range Rover suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 117 km:een, noin 76 km enemmän kuin Bentley Flying Spur.

Flying Spur

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Land Rover Range Rover tarjoaa jonkin verran enemmän tehoa615 hv verrattuna 550 hv:een. Ero on noin 65 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Bentley Flying Spur on melkein huomaamattomasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,1 s, kun taas Land Rover Range Rover tarvitsee 4,5 s. Ero on noin 0,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Land Rover Range Rover vetää tuskin voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 770 Nm:een. Eroa on noin 30 Nm.

Range Rover

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Land Rover Range Rover tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 4.

Omapainossa Bentley Flying Spur on minimaalisesti kevyempi – 2 330 kg verrattuna 2 504 kg:een. Painoero on noin 174 kg.

Tavaratilan koossa Land Rover Range Rover tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 818 L verrattuna 420 L:een. Ero on noin 398 L.

Kantavuudessa Land Rover Range Rover tarjoaa erottuvasti enemmän – 846 kg verrattuna 650 kg:een. Ero on noin 196 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Land Rover Range Rover hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 149 200 €
Range Rover

Land Rover Range Rover

  • Moottorityyppi : Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel MHEV
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 300 - 615 hv
  • Kulutus L/100km : 2,7 - 11,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 116 - 117 km
Land Rover Range Rover
Bentley Flying Spur

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Land Rover Range Rover

Range Rover on brittiläinen luksusmaasturi, joka yhdistää vaivattoman maastokelpoisuuden ja hillityn mutta vaikutusvaltaisen muotoilun. Sisällä se hemmottelee viimeistelyllä ja mukavuudella, ja ajokokemus sopii yhtä hyvin kaupungin kirkkaisiin katuihin kuin metsäpoluille — tosin lompakon asenne kannattaa ottaa huomioon.

Tiedot

Bentley Flying Spur

Bentley Flying Spur on kuin brittiläinen hovimestari – hillitty ja ylenpalttisen ylellinen, valmis kuljettamaan sinut punaiselle matolle ilman turhaa kohua. Ohjaamossa yhdistyvät käsityön laatu ja moderni mukavuus, joten se tuntuu yhtä kotoisalta pitkällä maantieajolla kuin viileässä luksushotellissa.

Tiedot
Land Rover Range Rover
Bentley Flying Spur

Kustannukset ja kulutus

Hinta
149 200 - 297 500 €
Hinta
219 900 - 226 400 €
Kulutus L/100km
2,7 - 11,7 L/100km
Kulutus L/100km
3,3 - 12,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
116 - 117 km
Sähköinen toimintasäde
41 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
18 kWh
CO2
62 - 265 g/km
CO2
75 - 288 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
80 - 90 L

Mitat ja kori

Kori
Maastoauto
Kori
Sedan
Istuimet
5 - 7
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
4
Omamassa
2 504 - 2 810 kg
Omamassa
2 330 - 2 505 kg
Tavaratila
212 - 818 L
Tavaratila
420 L
Pituus
-
Pituus
5 316 mm
Leveys
2 047 mm
Leveys
2 013 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 483 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
589 - 846 kg
Kantavuus
525 - 650 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel MHEV
Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
300 - 615 hv
Teho hv
544 - 550 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 6,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,1 - 4,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
285 - 318 km/h
Vääntömomentti
650 - 800 Nm
Vääntömomentti
750 - 770 Nm
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Teho kW
221 - 452 kW
Teho kW
400 - 404 kW
Iskutilavuus
2 997 - 4 395 cm3
Iskutilavuus
2 894 - 3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 021 - 2 022
CO2-tehokkuusluokka
B, G
CO2-tehokkuusluokka
B, G
Merkki
Land Rover
Merkki
Bentley
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.