VS

Land Rover Defender vs BMW 5 Series Touring vertailu

Vertaa tehoa (635 hv vs 727 hv), tavaratilaa ja hintaa (70 300 € vs 63 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Land Rover Defender vai BMW 5 Series Touring?

Land Rover Defender vs BMW 5 Series Touring: tärkeimmät erot

Land Rover Defender

4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

BMW 5 Series Touring

  • hieman halvempi
  • hieman enemmän tehoa
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • vakuuttavasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • vähän nopeampi 0–100 km/h
  • erottuvasti kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Defender

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

BMW 5 Series Touring on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 63 900 € , kun taas Land Rover Defender maksaa 70 300 € . Ero on noin 6 461 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 5 Series Touring kuluttaa 2,3 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Land Rover Defender, jonka kulutus on 6 L/100km. Ero on noin 3,7 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa BMW 5 Series Touring suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 98 km:een, noin 50 km enemmän kuin Land Rover Defender.

5 Series Touring

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BMW 5 Series Touring tarjoaa hieman enemmän tehoa727 hv verrattuna 635 hv:een. Ero on noin 92 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 5 Series Touring on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,6 s, kun taas Land Rover Defender tarvitsee 4 s. Ero on noin 0,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 5 Series Touring vetää erottuvasti voimakkaammin, 1 000 Nm verrattuna 750 Nm:een. Eroa on noin 250 Nm.

Defender

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Land Rover Defender tarjoaa enemmän paikkoja – 8 vs. 5.

Omapainossa BMW 5 Series Touring on erottuvasti kevyempi – 1 850 kg verrattuna 2 300 kg:een. Painoero on noin 450 kg.

Tavaratilan koossa Land Rover Defender tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 786 L verrattuna 570 L:een. Ero on noin 216 L.

Kantavuudessa Land Rover Defender tarjoaa selvästi enemmän – 819 kg verrattuna 620 kg:een. Ero on noin 199 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 5 Series Touring ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 63 900 €
5 Series Touring

BMW 5 Series Touring

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 197 - 727 hv
  • Kulutus L/100km : 2,3 - 6,1 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 65 - 98 km
Land Rover Defender
BMW 5 Series Touring

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Land Rover Defender

Land Rover Defender, tai arkisemmin vain Defender, on kulmikas ja luottavainen maastokone, joka näyttää siltä kuin se voisi kävellä suoraan offroad-retkeltä design-studion ovensuuhun. Se sopii ostajalle, joka haluaa ajoneuvon, joka kestää kuran ja seikkailun mutta tarjoaa sisällä mukavuutta ja arkikäyttöä ilman turhaa teatteria.

Tiedot

BMW 5 Series Touring

BMW 5-sarjan Touring yhdistää arjen järkevyyden ja ajamisen ilon tyylikkääksi farmariksi, jonka tavaratila taipuu viikonloppureissuihin ja työarkeen vaivatta. Ohjaamossa viihtyy pitkätkin matkat: viimeistelty sisustus ja tarkka ohjaus tekevät matkanteosta nautinnon, joka tuntuu enemmänkin harkitulta ylellisyydeltä kuin kompromissilta.

Tiedot
Land Rover Defender
BMW 5 Series Touring

Kustannukset ja kulutus

Hinta
70 300 - 209 100 €
Hinta
63 900 - 153 400 €
Kulutus L/100km
6 - 14,4 L/100km
Kulutus L/100km
2,3 - 6,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
48 km
Sähköinen toimintasäde
65 - 98 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
135 - 324 g/km
CO2
53 - 157 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Maastoauto
Kori
Farmari
Istuimet
2 - 8
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 300 - 2 745 kg
Omamassa
1 850 - 2 550 kg
Tavaratila
293 - 786 L
Tavaratila
500 - 570 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
2 008 mm
Leveys
1 900 - 1 970 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
494 - 819 kg
Kantavuus
500 - 620 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Diesel MHEV, Plug-in hybridi, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
200 - 635 hv
Teho hv
197 - 727 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 - 10,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,6 - 7,5 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
500 - 750 Nm
Vääntömomentti
330 - 1 000 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 8
Sylinterien lukumäärä
4 - 8
Teho kW
147 - 467 kW
Teho kW
145 - 535 kW
Iskutilavuus
1 997 - 5 000 cm3
Iskutilavuus
1 995 - 4 395 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
G, D
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B, C
Merkki
Land Rover
Merkki
BMW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.