VS

Lamborghini Urus vs smart #1 vertailu

Vertaa tehoa (800 hv vs 368 hv), tavaratilaa ja hintaa (242 500 € vs 49 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Lamborghini Urus vai smart #1?

Lamborghini Urus vs smart #1: tärkeimmät erot

Lamborghini Urus

  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • vakuuttavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

smart #1

  • selvästi halvempi
  • merkittävästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • vähän kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Urus

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

smart #1 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 49 500 € , kun taas Lamborghini Urus maksaa 242 500 € . Ero on noin 192 981 €.

Sähköisessä toimintamatkassa smart #1 suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 400 km:een, noin 340 km enemmän kuin Lamborghini Urus.

#1

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Lamborghini Urus tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa800 hv verrattuna 368 hv:een. Ero on noin 432 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Lamborghini Urus on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,3 s, kun taas smart #1 tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 1,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Lamborghini Urus vetää selvästi voimakkaammin, 950 Nm verrattuna 470 Nm:een. Eroa on noin 480 Nm.

Urus

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa smart #1 on vähän kevyempi – 1 900 kg verrattuna 2 150 kg:een. Painoero on noin 250 kg.

Tavaratilan koossa Lamborghini Urus tarjoaa vakuuttavasti enemmän tilaa – 616 L verrattuna 313 L:een. Ero on noin 303 L.

Kantavuudessa smart #1 tarjoaa vähän enemmän – 425 kg verrattuna 350 kg:een. Ero on noin 75 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

smart #1 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

49 485 €
#1

smart #1

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 368 hv
  • Kulutus kWh/100km : 18,2 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 400 km
Lamborghini Urus
smart #1

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Lamborghini Urus

Lamborghini Urus on kuin villihevonen ja luksuslimusiini samassa paketissa: se komistaa kadun italialaisella karismalla ja saa pään kääntymään joka risteyksessä. Sisältä Urus yhdistää arjen mukavuuden ja räväkän sporttisuuden niin, että se toimii yhtä hyvin näyttävänä statussymbolina kuin hauskuutta tuovana jokapäiväisenä ajokkinakin.

Tiedot

smart #1

Smart #1 tuntuu raikkaan modernilta ja on selkeästi suunniteltu kaupungin rytmiin — sisällä skandinaavinen hillitty tyyli yhdistyy arjen fiksuihin yksityiskohtiin. Se tarjoaa vaivattoman sähköautokokemuksen ja riittävästi toimintaa päivittäiseen ajoon, joten se on houkutteleva vaihtoehto niille, jotka haluavat käytännöllisyyttä, tyylikkyyttä ja vielä pienen vaikutuksen parkkipaikalla.

Tiedot
Lamborghini Urus
smart #1

Kustannukset ja kulutus

Hinta
242 500 - 312 600 €
Hinta
49 500 €
Kulutus L/100km
2,1 - 14,1 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
18,2 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
60 km
Sähköinen toimintasäde
400 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
51 - 320 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
85 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
2 150 - 2 405 kg
Omamassa
1 900 kg
Tavaratila
454 - 616 L
Tavaratila
313 L
Pituus
5 112 - 5 137 mm
Pituus
-
Leveys
2 018 - 2 026 mm
Leveys
1 822 mm
Korkeus
1 618 - 1 638 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
1 596 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
100 - 350 kg
Kantavuus
425 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
666 - 800 hv
Teho hv
368 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,3 - 3,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 s
Huippunopeus
305 - 312 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
850 - 950 Nm
Vääntömomentti
470 Nm
Sylinterien lukumäärä
8
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
490 - 588 kW
Teho kW
271 kW
Iskutilavuus
3 996 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2 022 - 2 024
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
G, B
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Lamborghini
Merkki
smart
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.