VS

Kia Ceed Sportswagon vs VW Golf vertailu

Vertaa tehoa (140 hv vs 325 hv), tavaratilaa ja hintaa (29 600 € vs 34 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia Ceed Sportswagon vai VW Golf?

Kia Ceed Sportswagon vs VW Golf: tärkeimmät erot

Kia Ceed Sportswagon

  • vähän halvempi
Tiedot

VW Golf

4,6 (1 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • hieman kevyempi
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Ceed Sportswagon

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Kia Ceed Sportswagon on vähän edullisempi – sen lähtöhinta on 29 600 € , kun taas VW Golf maksaa 34 400 € . Ero on noin 4 799 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Golf kuluttaa 1,1 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin Kia Ceed Sportswagon, jonka kulutus on 6 L/100km. Ero on noin 4,9 L/100km.

Golf

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa VW Golf tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa325 hv verrattuna 140 hv:een. Ero on noin 185 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Golf on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,3 s, kun taas Kia Ceed Sportswagon tarvitsee 9,7 s. Ero on noin 4,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Golf vetää huomattavasti voimakkaammin, 420 Nm verrattuna 253 Nm:een. Eroa on noin 167 Nm.

Ceed Sportswagon

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW Golf on hieman kevyempi – 1 307 kg verrattuna 1 335 kg:een. Painoero on noin 28 kg.

Kantavuudessa VW Golf tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 508 kg verrattuna 485 kg:een. Ero on noin 23 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Golf antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 34 400 €
Golf

VW Golf

  • Moottorityyppi Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 116 - 325 hv
  • Kulutus L/100km 1,1 - 7,6 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 131 - 143 km
Kia Ceed Sportswagon
VW Golf

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Kia Ceed Sportswagon

Kia Ceed farmari on arjen monitoimityökalu, jossa hillitty muotoilu kohtaa käytännöllisen tavaratilan ilman turhaa pröötäystä. Ajettavuus on mukavan ennakoiva ja matkustusmukavuus huomioitu, joten tämä farmari on fiksu ja luotettava valinta perheelle tai aktiiviselle harrastajalle — ripaus persoonaakin mahtuu mukaan.

Tiedot

VW Golf

Golf on monipuolinen ja luotettava valinta, joka sopii niin arkeen kuin pidemmillekin matkoille. Sen ajettavuus on tasapainoinen ja varustelu käytännöllinen, joten se on monen ostajan turvallinen vaihtoehto.

Tiedot
Kia Ceed Sportswagon
VW Golf

Kustannukset ja kulutus

Hinta
29 600 - 33 000 €
Hinta
34 400 - 56 800 €
Kulutus L/100km
6 - 6,4 L/100km
Kulutus L/100km
1,1 - 7,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
131 - 143 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
137 - 146 g/km
CO2
25 - 173 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 335 - 1 437 kg
Omamassa
1 307 - 1 662 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
273 - 381 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 800 mm
Leveys
1 789 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
463 - 485 kg
Kantavuus
438 - 508 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
100 - 140 hv
Teho hv
116 - 325 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,7 - 13,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,3 - 10,2 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
172 - 253 Nm
Vääntömomentti
220 - 420 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
74 - 103 kW
Teho kW
85 - 239 kW
Iskutilavuus
998 - 1 482 cm3
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
E
CO2-tehokkuusluokka
D, C, F, B
Merkki
Kia
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.