Vertaa tehoa (140 hv vs 170 hv), tavaratilaa ja hintaa (29 600 € vs 52 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia Ceed Sportswagon vai Nissan Primastar Transporter?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Kia Ceed Sportswagon on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 29 600 € , kun taas Nissan Primastar Transporter maksaa 52 900 € . Ero on noin 23 328 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Kia Ceed Sportswagon kuluttaa 6 L/100km ja on siten vähän taloudellisempi kuin Nissan Primastar Transporter, jonka kulutus on 6,8 L/100km. Ero on noin 0,8 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Nissan Primastar Transporter tarjoaa vähän enemmän tehoa – 170 hv verrattuna 140 hv:een. Ero on noin 30 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Nissan Primastar Transporter vetää ilmeisesti voimakkaammin, 380 Nm verrattuna 253 Nm:een. Eroa on noin 127 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Nissan Primastar Transporter tarjoaa enemmän paikkoja – 6 vs. 5.
Omapainossa Kia Ceed Sportswagon on merkittävästi kevyempi – 1 335 kg verrattuna 1 926 kg:een. Painoero on noin 591 kg.
Kantavuudessa Nissan Primastar Transporter tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 1 110 kg verrattuna 485 kg:een. Ero on noin 625 kg.
Nissan Primastar Transporter on hieman edellä objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Kia Ceed farmari on arjen monitoimityökalu, jossa hillitty muotoilu kohtaa käytännöllisen tavaratilan ilman turhaa pröötäystä. Ajettavuus on mukavan ennakoiva ja matkustusmukavuus huomioitu, joten tämä farmari on fiksu ja luotettava valinta perheelle tai aktiiviselle harrastajalle — ripaus persoonaakin mahtuu mukaan.
TiedotNissan Primastar on luotettava työjuhta, joka kantaa arjen kuljetukset ilman turhaa kerskailua. Käytännöllinen sisätila ja mutkaton ajettavuus tekevät siitä fiksun valinnan yrittäjälle tai perheelle, joka arvostaa toimivuutta enemmän kuin turhaa bling-blingiä.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
29 600 - 33 000 €
|
Hinta
52 900 - 59 000 €
|
|
Kulutus L/100km
6 - 6,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
6,8 - 7 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
137 - 146 g/km
|
CO2
178 - 184 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Farmari
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
3 - 6
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 335 - 1 437 kg
|
Omamassa
1 926 - 2 075 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 800 mm
|
Leveys
1 956 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
463 - 485 kg
|
Kantavuus
899 - 1 110 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Diesel
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
100 - 140 hv
|
Teho hv
150 - 170 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,7 - 13,5 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
172 - 253 Nm
|
Vääntömomentti
350 - 380 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
74 - 103 kW
|
Teho kW
110 - 125 kW
|
|
Iskutilavuus
998 - 1 482 cm3
|
Iskutilavuus
1 997 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Kia
|
Merkki
Nissan
|