Vertaa tehoa (272 hv vs 213 hv), tavaratilaa ja hintaa (73 900 € vs 41 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jeep Wrangler vai Nissan X-Trail?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Nissan X-Trail on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 41 500 € , kun taas Jeep Wrangler maksaa 73 900 € . Ero on noin 32 354 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Nissan X-Trail kuluttaa 5,7 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Jeep Wrangler, jonka kulutus on 11,1 L/100km. Ero on noin 5,4 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Jeep Wrangler tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa – 272 hv verrattuna 213 hv:een. Ero on noin 59 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Nissan X-Trail on melkein huomaamattomasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7 s, kun taas Jeep Wrangler tarvitsee 7,6 s. Ero on noin 0,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Nissan X-Trail vetää erottuvasti voimakkaammin, 525 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 125 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Nissan X-Trail tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.
Omapainossa Nissan X-Trail on lievästi kevyempi – 1 668 kg verrattuna 1 938 kg:een. Painoero on noin 270 kg.
Tavaratilan koossa Nissan X-Trail tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tilaa – 585 L verrattuna 533 L:een. Ero on noin 52 L.
Kantavuudessa Nissan X-Trail tarjoaa minimaalisesti enemmän – 574 kg verrattuna 556 kg:een. Ero on noin 18 kg.
Nissan X-Trail ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Jeep Wrangler on ikoninen seikkailija, joka lupaa päästä minne tahansa ja näyttää matkalla siltä kuin olisi juuri tullut suoraan maastoajon postikortista. Sisällä se ei kilpaile luksuksen kanssa, mutta sen rehellinen ajotuntuma, irrotettavat katot ja karkeasti viehättävä ulkonäkö tekevät siitä houkuttelevan valinnan ostajalle, joka arvostaa vapautta enemmän kuin naapureiden ihailua.
TiedotNissan X-Trail on käytännöllinen ja luotettava katumaasturi, joka sopii niin perheen arkeen kuin pitemmillekin reissuille. Hillitty ulkonäkö kätkee avaran ja fiksun sisustan, ja ajettavuus tekee arjen matkanteosta ripauksen seikkailua ilman turhaa dramatiikkaa.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
73 900 - 76 000 €
|
Hinta
41 500 - 61 400 €
|
|
Kulutus L/100km
11,1 - 11,9 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,7 - 6,9 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
250 - 269 g/km
|
CO2
131 - 161 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Maastoauto
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5 - 7
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 938 - 2 028 kg
|
Omamassa
1 668 - 1 961 kg
|
|
Tavaratila
533 L
|
Tavaratila
177 - 585 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 894 mm
|
Leveys
1 840 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
546 - 556 kg
|
Kantavuus
432 - 574 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Täyshybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
272 hv
|
Teho hv
163 - 213 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,6 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7 - 9,6 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
400 Nm
|
Vääntömomentti
300 - 525 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
|
Teho kW
200 kW
|
Teho kW
120 - 157 kW
|
|
Iskutilavuus
1 995 cm3
|
Iskutilavuus
1 497 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
F, D, E
|
|
Merkki
Jeep
|
Merkki
Nissan
|