Vertaa tehoa (380 hv vs 194 hv), tavaratilaa ja hintaa (104 100 € vs 36 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jeep Grand Cherokee vai Mazda 6 Estate?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Mazda 6 Estate on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 36 500 € , kun taas Jeep Grand Cherokee maksaa 104 100 € . Ero on noin 67 627 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Jeep Grand Cherokee kuluttaa 2,9 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Mazda 6 Estate, jonka kulutus on 6,8 L/100km. Ero on noin 3,9 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Jeep Grand Cherokee tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 380 hv verrattuna 194 hv:een. Ero on noin 186 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Jeep Grand Cherokee on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,3 s, kun taas Mazda 6 Estate tarvitsee 8,1 s. Ero on noin 1,8 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Jeep Grand Cherokee vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 637 Nm verrattuna 258 Nm:een. Eroa on noin 379 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Mazda 6 Estate on vakuuttavasti kevyempi – 1 475 kg verrattuna 2 434 kg:een. Painoero on noin 959 kg.
Tavaratilan koossa Mazda 6 Estate tarjoaa minimaalisesti enemmän tilaa – 522 L verrattuna 520 L:een. Ero on noin 2 L.
Kantavuudessa Jeep Grand Cherokee tarjoaa lievästi enemmän – 641 kg verrattuna 571 kg:een. Ero on noin 70 kg.
Jeep Grand Cherokee voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Jeep Grand Cherokee on jykevä ja itsevarma maasturi, joka tarjoaa ylellisyyttä ja kuljettajalle rauhallista hallintaa niin kaupunkien kaduilla kuin poluillakin. Sisällä tuntuu, että tämä malli on tehty niille, jotka arvostavat mukavuutta mutta haluavat myös, että auto ei pelkää likaa tai seikkailua — ja siinä se onnistuu hymyillen.
TiedotMazda 6 farmari yhdistelee hillittyä eleganssia ja arjen käytännöllisyyttä, tarjoten sujuvan ajettavuuden ja mukavan matkustamon joka kestää niin perheretket kuin työpäivätkin. Tyylikäs ulkomuoto ei huuda, mutta sisällä on ajateltua laatua ja fiksusti mitoitettua tavaratilaa — jos haluat ajamisen tuntua ilman turhaa pröystäilyä, tämä farmari osaa ilahduttaa.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
104 100 €
|
Hinta
36 500 - 52 900 €
|
|
Kulutus L/100km
2,9 L/100km
|
Kulutus L/100km
6,8 - 7,6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
45 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
65 g/km
|
CO2
155 - 172 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
62 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
2 434 kg
|
Omamassa
1 475 - 1 598 kg
|
|
Tavaratila
520 L
|
Tavaratila
522 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 805 mm
|
|
Leveys
1 968 mm
|
Leveys
1 840 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 480 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 664 L
|
|
Kantavuus
641 kg
|
Kantavuus
483 - 571 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
380 hv
|
Teho hv
145 - 194 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,1 - 10,7 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
205 - 223 km/h
|
|
Vääntömomentti
637 Nm
|
Vääntömomentti
213 - 258 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
280 kW
|
Teho kW
107 - 143 kW
|
|
Iskutilavuus
1 995 cm3
|
Iskutilavuus
1 998 - 2 488 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2 021 - 2 022
|
|
CO2-tehokkuusluokka
B
|
CO2-tehokkuusluokka
E, F
|
|
Merkki
Jeep
|
Merkki
Mazda
|