Vertaa tehoa (380 hv vs 286 hv), tavaratilaa ja hintaa (104 100 € vs 75 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jeep Grand Cherokee vai Ineos Grenadier Pick-Up?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Ineos Grenadier Pick-Up on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 75 700 € , kun taas Jeep Grand Cherokee maksaa 104 100 € . Ero on noin 28 405 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Jeep Grand Cherokee kuluttaa 2,9 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin Ineos Grenadier Pick-Up, jonka kulutus on 10,9 L/100km. Ero on noin 8 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Jeep Grand Cherokee tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 380 hv verrattuna 286 hv:een. Ero on noin 94 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Jeep Grand Cherokee on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,3 s, kun taas Ineos Grenadier Pick-Up tarvitsee 8,8 s. Ero on noin 2,5 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Jeep Grand Cherokee vetää jonkin verran voimakkaammin, 637 Nm verrattuna 550 Nm:een. Eroa on noin 87 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Jeep Grand Cherokee on melkein huomaamattomasti kevyempi – 2 434 kg verrattuna 2 665 kg:een. Painoero on noin 231 kg.
Kantavuudessa Ineos Grenadier Pick-Up tarjoaa ilmeisesti enemmän – 835 kg verrattuna 641 kg:een. Ero on noin 194 kg.
Jeep Grand Cherokee on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Jeep Grand Cherokee on jykevä ja itsevarma maasturi, joka tarjoaa ylellisyyttä ja kuljettajalle rauhallista hallintaa niin kaupunkien kaduilla kuin poluillakin. Sisällä tuntuu, että tämä malli on tehty niille, jotka arvostavat mukavuutta mutta haluavat myös, että auto ei pelkää likaa tai seikkailua — ja siinä se onnistuu hymyillen.
TiedotIneos Grenadier Pick-Up on kuin vanhan liiton työjuhta: kulmikas, hurjaan käyttöön tarkoitettu ja valmis kantamaan kaiken, mitä arki tai seikkailu vaatii. Se ei koreile designilla vaan kertoo rehellisesti osaamisensa maastossa ja työmaalla — jos etsit fiilistelyautoa, jatka matkaa, mutta jos haluat kestävän kumppanin, tämä on harkinnan arvoinen vaihtoehto.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
104 100 €
|
Hinta
75 700 - 91 600 €
|
|
Kulutus L/100km
2,9 L/100km
|
Kulutus L/100km
10,9 - 14,4 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
45 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
65 g/km
|
CO2
286 - 325 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Pickup
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 434 kg
|
Omamassa
2 665 - 2 740 kg
|
|
Tavaratila
520 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 968 mm
|
Leveys
1 943 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
641 kg
|
Kantavuus
760 - 835 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
380 hv
|
Teho hv
249 - 286 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,8 - 9,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
637 Nm
|
Vääntömomentti
450 - 550 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
280 kW
|
Teho kW
183 - 210 kW
|
|
Iskutilavuus
1 995 cm3
|
Iskutilavuus
2 993 - 2 998 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2 024 - 2 026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
B
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Jeep
|
Merkki
Ineos
|