VS

Jaguar I-Pace vs MG Marvel R vertailu

Vertaa tehoa (400 hv vs 288 hv), tavaratilaa ja hintaa (96 300 € vs 49 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jaguar I-Pace vai MG Marvel R?

Jaguar I-Pace vs MG Marvel R: tärkeimmät erot

Jaguar I-Pace

3,7 (2 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • hieman pidempi sähköinen toimintamatka
  • minimaalisesti nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

MG Marvel R

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • huomattavasti energiatehokkaampi
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

I-Pace

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

MG Marvel R on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 49 000 € , kun taas Jaguar I-Pace maksaa 96 300 € . Ero on noin 47 318 €.

Sähkönkulutuksessa etu on MG Marvel R: se kuluttaa 19,4 kWh/100km ja on huomattavasti energiatehokkaampi kuin Jaguar I-Pace, jonka kulutus on 25,2 kWh/100km. Ero on noin 5,8 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Jaguar I-Pace suoriutuu hieman paremmin: se yltää jopa 469 km:een, noin 67 km enemmän kuin MG Marvel R.

Marvel R

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Jaguar I-Pace tarjoaa selvästi enemmän tehoa400 hv verrattuna 288 hv:een. Ero on noin 112 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Jaguar I-Pace on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,8 s, kun taas MG Marvel R tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 0,1 s sekuntia.

Huippunopeus on sama – molemmat yltävät 200 km/h:een.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Jaguar I-Pace vetää minimaalisesti voimakkaammin, 696 Nm verrattuna 665 Nm:een. Eroa on noin 31 Nm.

I-Pace

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa MG Marvel R on ilmeisesti kevyempi – 1 810 kg verrattuna 2 226 kg:een. Painoero on noin 416 kg.

Tavaratilan koossa Jaguar I-Pace tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 638 L verrattuna 357 L:een. Ero on noin 281 L.

Maksimikantavuudessa Jaguar I-Pace pärjää tuskin paremmin – jopa 1 453 L, noin 57 L enemmän kuin MG Marvel R.

Kantavuudessa MG Marvel R tarjoaa minimaalisesti enemmän – 478 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 34 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

MG Marvel R vain pieni etu objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 49 000 €
Marvel R

MG Marvel R

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 180 - 288 hv
  • Kulutus kWh/100km : 19,4 - 20,9 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 370 - 402 km
Jaguar I-Pace
MG Marvel R

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Jaguar I-Pace

Jaguar I-Pace on sähköinen katumaasturi, joka yhdistää Jaguarin perinteisen ajamisen ilon ja modernin, ylellisen sisätilan. Sen ulkoasu pysäyttää liikenteessä ja ajotuntuma on reipas ja hiljainen — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa näyttävyyttä ilman polttomoottorin meteliä.

Tiedot

MG Marvel R

MG Marvel R on tyylikäs ja erottuva sähköinen katumaasturi, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja modernin muotoilun sujuvaksi paketiksi. Se on houkutteleva valinta ostajalle, joka haluaa hyvän varustetason ja tilan ilman luksusmerkkien hintalappua — ja hieman katseita parkissa.

Tiedot
Jaguar I-Pace
MG Marvel R

Kustannukset ja kulutus

Hinta
96 300 - 104 000 €
Hinta
49 000 - 53 100 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
25,2 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
19,4 - 20,9 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
469 km
Sähköinen toimintasäde
370 - 402 km
Akun kapasiteetti
84,7 kWh
Akun kapasiteetti
66,1 kWh
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
5
Omamassa
2 226 kg
Omamassa
1 810 - 1 920 kg
Tavaratila
638 L
Tavaratila
357 L
Pituus
4 682 mm
Pituus
4 674 mm
Leveys
2 011 mm
Leveys
1 919 mm
Korkeus
1 566 mm
Korkeus
1 613 mm
Maksimi tavaratila
1 453 L
Maksimi tavaratila
1 396 L
Kantavuus
444 kg
Kantavuus
453 - 478 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
-
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
400 hv
Teho hv
180 - 288 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 7,9 s
Huippunopeus
200 km/h
Huippunopeus
200 km/h
Vääntömomentti
696 Nm
Vääntömomentti
410 - 665 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
294 kW
Teho kW
132 - 212 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2021
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Jaguar
Merkki
MG
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.